Zdrowie dziecka

Dzieciństwo to okres najbardziej spektakularnych postępów w życiu. Infomacje zawarte w tym dziale pomogą Ci zadbać o to, by Twoje dziecko właściwie się rozwijało.

Szukaj

Rodzaje leków dla dzieci

Autor:
zdrowedzieci.pl,
kategoria:
Twoja apteczka

Leki stosowane w pediatrii można podzielić w zależności od drogi podawania, formy leku oraz, co właśnie w pediatrii ma znaczenie niebagatelne, od smaku. Biorąc pod uwagę drogę podawania leków dzielimy je na:

  • doustne
  • doodbytnicze
  • pozajelitowe: dożylne, domięśniowe, podskórne
  • miejscowe: dospojówkowe, naskórne, donosowe itp.

Formy leków doustnych to: syropy, zawiesiny, krople, tabletki, kapsułki oraz granulki podawana bezpośrednio na język. Niemowlętom zaleca się w zasadzie tylko leki w postaci płynnej, najchętniej w możliwie najmniejszej objętości. Dlatego dla tu najlepsze są krople do podawania doustnego, gdzie należna dawka leku znajduje się w minimalnej objętości. Umożliwia to skuteczne podanie leku i zmniejsza znacznie ryzyko zachłyśnięcia. Rozkruszanie tabletek jest odradzane, ponieważ niektóre z nich mają specjalną osłonę, która chroni lek przed przedwczesnym rozłożeniem przez soki żołądkowe. Poza tym smak leków w tabletkach jest z reguły niedostosowany do oczekiwań małego dziecka.

Leki doodbytnicze występują w formie czopków i wlewek. Czopki są formą bardzo często zalecaną w pediatrii. Nie są one wprawdzie ochoczo przyjmowane przez starsze niemowlęta. Po zapoznaniu rodziców z prawidłowym zakładaniem czopka oraz zaleceniu posmarowania go tzw. środkiem poślizgowym (specjalnym żelem, a nie tłustą maścią, co nie jest fizjologiczne dla śluzówki odbytu) ich podawanie przestaje być przykre, a na pewno jest skuteczne i bezpieczne. Bywa też nieocenione w zwalczaniu gorączki u wymiotujących dzieci.

Nowością dla dzieci od 4 roku życia są leki o innowacyjnej formie granulatu np. APAP Junior.

Nowoczesna doustna forma i jednorazowo odmierzona dawka, przyjmowana bezpośrednio na język, bez potrzeby popijania, sprawiają, że podawanie preparatu dzieciom jest bardzo wygodne i szybkie.

Leki do stosowania miejscowego, czyli wszelkie krople do nosa, uszu, oczu oraz maści powinny być podawane zgodnie z ich przeznaczeniem i po dokładnym zapoznaniu się z dozwolonymi dawkami. Miejsca, z których są wchłaniane mają bardzo bogate unaczynienie co sprzyja wchłanianiu substancji zawartej w preparacie, i stwarza duże ryzyko przedawkowania, a nawet może dawać objawy zatrucia.

Dr n. med. Maria  Rudzińska-Chazan

Sprawdź co poleca
nasz ekspert

Dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan

Psycholog Justyna Kuczmierowska

Sprawdź co poleca
nasz ekspert

Psycholog Justyna Kuczmierowska


Leki dla dzieci – czy jest się czego bać?

Leki, to substancje, które reagując z naszym organizmem zmieniają jego czynność. Taka definicja budzi w każdym człowieku uzasadniony lęk przed wprowadzaniem do swego, a tym bardziej, do organizmu swego ukochanego dziecka, jakichkolwiek preparatów. Nie możemy jednak w jednakowy sposób traktować antybiotyków, leków nasercowych czy nadciśnieniowych jak leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, preparaty ziołowe czy specyfiki homeopatyczne. Ból i gorączkę trzeba uśmierzyć, prawie w każdym przypadku, szybko. Wyjątek stanowią bóle niejasnego pochodzenia, z którymi trzeba jak najszybciej zwrócić się do lekarza nie maskując ich lekami.

Zobacz więcej

Gdy dziecko budzi się z krzykiem

Podejrzewam, że do rozszyfrowania tej „zagadki” pomocne mogą się okazać informacje o tym, co synka uspokaja po takim „krzykliwym wybudzeniu”. Może to pierś lub mleko z butelki, może zmiana pieluchy lub pozycji ciała, a może potrzeba bliskości. Synek może tak smacznie spać, że dopiero bardzo silny, a zarazem nieprzyjemny impuls np. głodu sprawia, że budzi się i to z krzykiem – czyli komunikatem, że czegoś mu bardzo pilnie potrzeba.

Zobacz więcej