Zdrowie dziecka

Dzieciństwo to okres najbardziej spektakularnych postępów w życiu. Infomacje zawarte w tym dziale pomogą Ci zadbać o to, by Twoje dziecko właściwie się rozwijało.

OK
Szukaj

Angina paciorkowcowa

Autor:
zdrowedzieci.pl,
kategoria:
Indeks chorób dziecięcych

Angina jest bakteryjną chorobą zakaźną, mającą zazwyczaj dość ostry przebieg. Przenosi się droga kropelkową przez kontakt z chorą osobą. Okres wylęgania choroby, czyli czas od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów, wynosi 2-3 dni.

Objawy:

Na początku anginy pojawia się u chorego wysoka gorączka (39-40°C), ból głowy oraz nasilające się przy przełykaniu bóle gardła, które powodują niechęć dziecka do jedzenia. Gorączce towarzyszyć mogą również drgawki. Gardło chorego dziecka jest wyraźnie przekrwione, podobnie jak migdałki, które dodatkowo są powiększone, rozpulchnione i pokryte nalotem. Bolesne dla chorego są również powiększone węzły chłonne w okolicy kąta żuchwy.

Zapobieganie:

Zapobieganie nie jest możliwe.

Powikłania:

Ropień okołomigdałkowy, zapalenie zatok, ucha środkowego, nerek, opon mózgowo-rdzeniowych, wsierdzia, gorączka reumatyczna.

Leczenie:

W przypadku wystąpienia gorączki rodzice powinni podać lek obniżający temperaturę (np. APAP Junior) i w miarę szybko zgłosić się do lekarza. Angina jest chorobą wymagającą szybkiego podania antybiotyku. Dlatego rodzice powinni niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Dr n. med. Maria  Rudzińska-Chazan

Sprawdź co poleca
nasz ekspert

Dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan

Psycholog Justyna Kuczmierowska

Sprawdź co poleca
nasz ekspert

Psycholog Justyna Kuczmierowska


Co łagodzi ból i gorączkę?

Ból i gorączka to typowe dolegliwości, które często pojawiają się u małych dzieci. Towarzyszące im nieprzyjemne objawy, takie jak apatia, pocenie się, zwiększone pragnienie czy dreszcze mogą dodatkowo niepokoić troskliwego rodzica. Zdarza się również, że w takich sytuacjach nie wiemy jak skutecznie pomóc cierpiącemu maluszkowi.

Zobacz więcej

Dziecko u dziadków – jak podzielić czas?

Z tego, co zrozumiałam chcecie Państwo, aby dziadkowie czuli się sprawiedliwie obdarowani możliwością opieki nad dziewczynką i aby dziewczynka była, jak najlepiej zaopiekowania. Moim zdaniem, 4 miesięcznej Patrycji warto, przynajmniej na początku rozłąki z Panią, zapewnić jak największe poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też w początkowym okresie zmiany zachęciłabym dziadków, aby przychodzili do domu dziewczynki, czyli znanego jej otoczenia, znanych przedmiotów i zapachów. Jeśli chodzi o podział opieki nad małą zostawiłabym go dziadkom – i pozwoliła, aby sami między sobą się porozumieli w tej kwestii – wtedy dziadkowie wezmą odpowiedzialność za swoją satysfakcję związaną z podziałem opieki nad Patrycją i nie będą obwiniać Państwa za ewentualne swoje niezadowolenie w tej kwestii.

Zobacz więcej