Zdrowie dziecka

Dzieciństwo to okres najbardziej spektakularnych postępów w życiu. Infomacje zawarte w tym dziale pomogą Ci zadbać o to, by Twoje dziecko właściwie się rozwijało.

Szukaj

Chore niemowlę

Autor:
zdrowedzieci.pl,
kategoria:
Ból i gorączka

Gdy chorują niemowlęta, sytuacja jest szczególnie trudna. Są marudne, płaczliwe, źle śpią, częściej budzą się w nocy. Wymaga to wyjątkowo dużego wysiłku fizycznego i odporności psychicznej ze strony rodziców.

Jak przynieść dziecku ulgę?

To, co choremu niemowlęciu daje ukojenie, to kontakt ze spokojną, czułą, cierpliwą i pogodną mamą. Dlatego warto tak zorganizować życie rodzinne, by matka dziecka mogła liczyć na wsparcie męża, cioci, babci... Wyczerpana wielogodzinnym czuwaniem przy dziecku osoba łatwiej poddaje się frustracji, lękowi, zniecierpliwieniu. Należy też zadbać o to, by dziecko nie było narażone na zbyt wiele bodźców, zwłaszcza słuchowych. W chwilach, gdy nie śpi i jest w miarę spokojne zaproponuj dziecku zabawy, które lubi. Dużym problemem jest niekiedy podawanie leku. Dzieci protestują, krztuszą się, mają odruch wymiotny. Dobrze jest przed podaniem lekarstwa uspokoić dziecko (patrz co może pomóc?).

Dr n. med. Maria  Rudzińska-Chazan

Sprawdź co poleca
nasz ekspert

Dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan

Psycholog Justyna Kuczmierowska

Sprawdź co poleca
nasz ekspert

Psycholog Justyna Kuczmierowska


Leki dla dzieci – czy jest się czego bać?

Leki, to substancje, które reagując z naszym organizmem zmieniają jego czynność. Taka definicja budzi w każdym człowieku uzasadniony lęk przed wprowadzaniem do swego, a tym bardziej, do organizmu swego ukochanego dziecka, jakichkolwiek preparatów. Nie możemy jednak w jednakowy sposób traktować antybiotyków, leków nasercowych czy nadciśnieniowych jak leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, preparaty ziołowe czy specyfiki homeopatyczne. Ból i gorączkę trzeba uśmierzyć, prawie w każdym przypadku, szybko. Wyjątek stanowią bóle niejasnego pochodzenia, z którymi trzeba jak najszybciej zwrócić się do lekarza nie maskując ich lekami.

Zobacz więcej

Jak pomóc dziecku polubić rysowanie?

To dobrze, że chłopiec lubi kolorować i w ten sposób się artystycznie wyrażać. Jest obszar do współpracy i potencjał do rozwinięcia. Myślę, że warto się skupić na umacnianiu i wzmacnianiu chłopca w sile i w tym, że źródło oceny może pochodzić również z jego wnętrza. Informacje o tym jak wychowywać dzieci, które same sobą kierują możecie Państwo znaleźć w książce „Rozsądne dziecko” Elisy Medhus.Także warto skupić się na sztuce chwalenia – czyli pochwałach opisowych, o których można przeczytać w książce Faber i Mazlish „Jak mówić, aby dzieci nas słuchały? Jak słuchać, aby do nas mówiły?”. Bardzo zachęcam do ich stosowania, ponieważ przynoszą niewiarygodne i zaskakujące efekty.

Zobacz więcej