Montessori, zabawki i ksiażeczki – czy warto je kupić dziecku?

0
1211
fot. Pexels.com

Coraz większą popularność w Polsce zyskuje metoda montessori. Na czym polega i jakie pomoce naukowe dla dziecka są potrzebne, aby wprowadzić elementy tej metodyki w domu?

Metoda montessori

Metoda montessori jest kwalifikowana jako system alternatywny dla klasycznego systemu edukacji. Pomysł pochodził od włoskiej lekarki, Marii Montessori, która przez ponad pięćdziesiąt lat pracowała z dziećmi w szkole, którą założyła w Rzymie. Do placówki przyjmowano dzieci niezależnie od majętności ich rodziców, koloru skóry czy narodowości. Maria Montessori opracowała metody pedagogiczne opierające się na zindywidualizowanym podejściu do każdego dziecka.

Według Marii Montessori, rozwój dziecka zaczyna się od etapu odkrywcy, dlatego małe dzieci zadają bardzo dużo pytań i bardzo szybko uczą się nowych rzeczy, chłoną wiedzę na temat kultury, zwyczajów i innych aspektów otaczającego ich świata. Znajomość tych procesów jest bardzo ważna, gdy mamy na uwadze rozwój przedszkolaka. Później, w okresie od 6. do 12. roku życia, dzieci zaczynają kierować się swoją wyobraźnią i rozwijają umiejętność twórczego rozwiązywania problemów. Wiek nastoletni, od 12. do 18. roku życia dziecka, to czas na rozwój umiejętności społecznych i zdobywanie wiedzy. Później nastolatki stają się dorosłymi.

Osoby, które zetknęły się z nauczaniem metodą stworzoną przez Marię Montessori, są bardzo skoncentrowane na swoich działaniach i samodzielne. Uczenie się poprzez odkrywanie, a nie tylko siedzenie w szkolnej ławce, pozwala na rozwinięcie autodyscypliny i motywacji wewnętrznej. Metoda montessori nie zakłada stosowania nagród ani kar.

Przedszkola i szkoły niepubliczne uczące według tej metodyki cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Dzieci nie uczą się w klasach z podziałem na wiek, więc starsze osoby chętnie przekazują wiedzę młodszym. Praca dydaktyczna w dużej mierze polega na realizacji projektów naukowych, zbieraniu informacji, organizacji występów artystycznych. Celami metody montessori są między innymi:

  • rozwijanie u dzieci samodzielności,
  • nauka pracy indywidualnej oraz pracy w grupie,
  • wykształcenie u dzieci umiejętności koncentracji i pracy w ciszy,
  • rozwój zamiłowania do wzajemnej pomocy oraz zdobywania wiedzy,
  • rozwój indywidualnych uzdolnień dziecka. 

    fot. Pixabay

Zasady montessori. Jak wprowadzić je w domu?

Warto zainteresować się wprowadzeniem niektórych zasad montessori we własnym domu. Należy zrozumieć, że ta metoda pracy z dzieckiem w przypadku stosowania jej w polega w dużej mierze na odpowiednim podejściu rodzica, który wchodzi w rolę bacznego obserwatora. Rodzic nie powinien ingerować w twórcze zabawy dziecka, gdyż to zaburza umiejętność koncentracji młodego człowieka i utrudnia jego wysiłek włożony w pracę. 

Rodzic-obserwator powinien zwracać szczególnie uwagę na tak zwane fazy wrażliwe, czyli okresy szczególnego zainteresowania się dziecka jakąś czynnością lub dziedziną. W tych momentach dziecko jest w stanie opanować daną umiejętność z największą łatwością. Więc warto mu w tym pomagać i dawać przestrzeń do wykonywania konkretnej czynności.

Rozwój samodzielności, który jest bardzo ważnym elementem metody Montesorri,. Polega nie tylko na pozwalaniu dziecku na rozwój we własnym tempie, ale również na dostosowaniu przestrzeni do potrzeb małego człowieka. Jeśli chcemy, żeby nasze dziecko samodzielnie sprzątało, dobrze jest np. zaopatrzyć pokój dziecięcy w wieszaki i szafki dopasowane do wzrostu malucha, a kuchnię w naczynia rozmiarem dopasowane do potrzeb dziecka.

Co ważne, od najmłodszych lat warto poświęcać dziecku dużo uwagi. Taktować je jako pełnoprawnego członka rodziny, który ma swoje obowiązki oraz czas na naukę i zabawę. Idealnym pomysłem na wspólne spędzanie czasu jest rodzinne czytanie. Warto poznać ofertę wydawniczą skierowaną do dzieci, aby wybrać książki dla przedszkolaka.

Dużym ułatwieniem są również zabawki i książeczki montessori, które powinny być wykonane z naturalnych materiałów i pomagać dzieciom odkrywać świat.

fot. Pixabay

Zabawki i książeczki montessori

Pomoce dydaktyczne w metodzie montessori powinny być dopasowane do wieku dziecka i zachęcać je do własnej aktywności. Ważną częścią metody stworzonej przez Marię Montessori jest edukacja sensoryczna, czyli wykorzystująca wszystkie zmysły; z tego względu warto podsuwać dzieciom zabawki, które angażują nie tylko wzrok czy dotyk, ale różne zmysły. Kreatywne zabawy z dziećmi w myśl zasad montessori mogą polegać na przykład na rozpoznawaniu smaku czy zapachu różnych produktów z zasłoniętymi oczyma. 

Ponadto zabawki i książeczki montessori nie powinny zakłamywać rzeczywistości, bo dzięki nim dziecko poznaje świat rzeczywisty. Nie ma tu miejsca na superbohaterów czy plastikowe lalki Barbie. Warto wykorzystywać za to różnego rodzaju zabawki związane ze zwierzętami, puzzle, układanki i zabawki wspomagające naukę liczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here