Wyprawka dla noworodka – o czym nie można zapomnieć?

0
1404
fot. Pexels.com

Oczekiwanie na przyjście na świat dziecka jest jednym z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Poczucie, że rośnie w nas nowe życie, jest wspaniałe i już nie możemy się doczekać, kiedy poznamy naszego syna lub córkę. Jednak zanim to nastąpi, trzeba przygotować jeszcze bardzo wiele rzeczy. Najważniejszą z nich jest wyprawką dla noworodka. Podpowiadamy, co zabrać ze sobą do szpitala.

Przyjścia na świat dziecka to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Musimy przygotować się na fakt, że nasze życie się radykalnie zmieni i wszystko zostanie podporządkowane tej małej istocie, którą przywieziecie ze sobą ze szpitala. Żeby w odpowiedni sposób ją przywitać, musimy najpierw zadbać o najdrobniejsze szczegóły i przeorganizować cały dom.

Moment, w którym zacznie się poród i wyruszymy do szpitala, będzie bardzo chaotyczny. Zdecydowanie musimy być na to przygotowani, a żeby to zrobić jak najlepiej, dobrze jest stworzyć listę potrzebnych rzeczy, które znajda się w pokoju dziecka. Szczególnie istotna jest wyprawka dla noworodka, którą należy zabrać ze sobą do szpitala. To może sprowadzić nieco trudności, zwłaszcza dla młodych mam, które spodziewają się swojego pierwszego dziecka. 

fot. Pexels.com

Kompletowanie wyprawki – kiedy zacząć?

To jedna z kwestii, których zdecydowanie nie powinno się odkładać na ostatnią chwilę. Wyprawka dla noworodka będzie niezbędna w szpitalu, a jeśli zapomnimy o czymś istotnym, będzie ciężko to ogarnąć na ostatnią chwilę. Żeby uniknąć stresujących sytuacji, warto zadbać o to wcześniej, zanim ciąża stanie się zaawansowana, a bieganie po sklepach będzie zbyt trudne, dobrze będzie zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne rzeczy.

Niektóre przychodnie i położne oferują w tej kwestii swoją pomoc. Często mają gotowe broszury, które w miarę precyzyjnie określają, co należy ze sobą przynieść. W tym przypadku istnieje lista uniwersalnych rzeczy, które będą niezbędne w szpitalu.

Jakie ubranka zabrać?

Podstawowe rzeczy, które będą niezbędne dla niemowlaka to przyjemne ubranka. Warto zaopatrzyć się wcześniej, żeby na ostatnią chwilę nie trzeba było szukać czegoś odpowiedniego. Poniżej przedstawiamy, powinna zawierać wyprawka dla noworodka:

 • Pajacyki – co najmniej 5-6 sztuk, żeby były na zmianę.
 • Rozpinane body – nawet 6-7 sztuk, są bardzo wygodne w użytkowaniu, więc warto zabrać większy zapas.
 • Śpioszki i kaftaniki – przyda się 4-6 sztuk.
 • Bawełniana czapka – przydadzą się 2 sztuki, żeby można było je nosić wymiennie.
 • Skarpetki – 7-8 sztuk, ich nigdy za dużo, a jeśli dziecko będzie się drapało, można je będzie założyć na rączki.
 • Ocieplany kombinezon – w szpitalu może być zimno, więc przyda się co najmniej jeden ocieplany kombinezon lub pajacyk.
 • Śliniaczki – dziecko będzie się często brudziło, więc możesz spakować nawet 5 sztuk. 

  fot. Pexels.com

Wyposażenie wyprawki dla niemowlaka

Oczywiście ubrania to nie wszystko. Dla nowo narodzonego dziecka potrzeba jeszcze wielu innych sprzętów. Nasz maluch będzie potrzebował najlepszej opieki i odpowiedniej pielęgnacji. Kupując kosmetyki dla dziecka, musimy pamiętać, żeby były jak najlepszej jakości i nie zawierały sztucznych, niezdrowych substancji. Warto wybierać takie produkty, które mają dobre opinie organizacji działającej na rzecz niemowląt, takich jak Instytut Matki i Dziecka. Do pielęgnacji niemowlaka powinniśmy zabrać:

 • Płyn i olejki do kąpieli
 • Krem na odparzenia
 • Preparat do przemywania pępka
 • Krem ochronny
 • Gruszkę do nosa
 • Szczotkę z miękkim włosiem dla niemowląt
 • Chusteczki nawilżane
 • Zasypkę
 • Krem na odparzenia

Co zabrać do karmienia dziecka?

Przyszłe mamy powinny też zwrócić uwagę na kwestię karmienia. Niezależnie w jaki sposób będziemy karmić nasze maleństwo, wyprawka dla dziecka powinna zawierać kilka podstawowych do tego rzeczy. Nie możemy zapomnieć o zabraniu 2-3 butelek do karmienia wraz z wymiennymi smoczkami. Wybierzcie takie, które łatwo będzie umyć. Przydatny będzie podgrzewacz do butelek, który bardzo ułatwia sprawę karmienia. Często nie będzie gdzie podgrzać pokarm dla dziecka, a nie można czekać z takimi sprawami. To jeden z wielu przydatnych gadżetów, które znacznie ułatwią życie. Pamiętaj także, aby zabrać odpowiednie biustonosze do karmienia, to kolejna sprawa, która bardzo pomoże oraz zadbaj o odpowiedni wózek dla dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here