Przegląd wózków dla noworodków

0
1192
fot. Pexels.com

Zbliża się termin porodu i już nie możesz doczekać się, kiedy poznasz swoje dziecko? Nic dziwnego. Jak każda młoda mama, ekscytujesz się na myśl o zobaczeniu swojego bobasa, opiekowania się nim, zabierania na spacery. Jednak żeby robić to w wygodny sposób, przyda się odpowiedni wózek, który spełni wszystkie potrzeby, związane z wychodzeniem z małym dzieckiem.

Każda przyszła mama powinna odpowiednio wcześnie zadbać o wszystkie szczegóły, związane z pojawieniem się na świecie dziecka. Przygotowanie domu, stworzenie wyprawki, zakupienie niezbędnych rzeczy, które będą potrzebne przy opiece nad dzieckiem – na to wszystko dobrze jest poświęcić czas jeszcze w trakcie ciąży, najlepiej, zanim stanie się ona zaawansowana i chodzenie po sklepach przestanie sprawiać przyjemność.

Wózek dla noworodka to bardzo istotna kwestia, bowiem będzie w nim spędzał bardzo dużo czasu. Małe dzieci do 6 miesiąca życia, spędzają czas, leżąc, więc zazwyczaj będą noszone na rękach, w swoim pokoju lub będą spoczywać w bezpiecznym miejscu, jakim może być właśnie wózek. Podpowiadamy, jaki będzie najlepszy dla niemowlaka. 

fot. Pexels.com

Wózek typu gondola

W pierwszych miesiącach dziecka niezależnie od tego, w jakiej porze roku się urodziło, będzie potrzebna gondola. To rodzaj wózka, który jest głęboki i bez obaw można położyć w środku niemowlę. Będzie tam miało odpowiednią przestrzeń od tego, żeby odpoczywać i będzie bezpieczne.

Taki wózek dla noworodka będzie niezbędny na pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. W momencie, kiedy zacznie próbować wstawać, siadać i wiercić się, a tym bardziej stabilnie siedzieć – można pomyśleć nad spacerówką.

Godne uwagi są także gondole, posiadające możliwość rozbudowania lub modele 2w1, lub 3w1. Kupując taki rodzaj wózka, warto dopytać sprzedawcę, czy budkę można zdemontować i używać jej jako łóżeczka? Dzięki temu moglibyście zaoszczędzić, kupując model, który posłuży też w innym celu. Jeśli dany model ma wbudowane koła, które są dmuchane, warto dopytać, czy na wyposażeniu jest pompka. 

fot. Pexels.com

Pierwsza spacerówka – na co zwracać uwagę

Kiedy nasz bobas zaczyna rosnąć, należy pomyśleć nad czymś, w czym będzie mu wygodnie podziwiać świat. Powyżej 6 miesiąca życia, dobrze jest zastanowić się nad pierwszą spacerówką. Dzięki temu, w pozycji siedzącej nasz maluch będzie mógł obserwować świat i się uczyć, a także spać, kiedy się zmęczy.

Wózek dla noworodka musi być wielofunkcyjny, ponieważ właśnie tak będzie wykorzystywany. Powinien zapewniać maksimum komfortu, nie tylko dziecku, ale i matce, która będzie go prowadziła. Taki pojazd może posłużyć na bardzo długo, praktycznie od momentu, kiedy dziecko samodzielnie siedzi, przez kolejne 2, a nawet 3 lata. Warto zatem dobrze przemyśleć taki zakup, żeby przy dłuższym użytkowaniu nie kazał się porażką.

Kupując wózek dla noworodka, a konkretnie spacerówkę, należy zwrócić uwagę na jej parametry. Trzeba zwrócić uwagę na wyprofilowanie siedziska, żeby dziecku było z nim wygodnie i mogło spokojnie zasnąć, bez obaw, że z niego wypadnie. Spacerówka musi także być wyposażona w pasy bezpieczeństwa, aby nasz bobas był bezpieczny w środku. Najbardziej rekomendowane są takie pięciopunktowe pasy, które idealnie utrzymują nasze dziecko w ryzach.

Parametry wózków

Istnieje także wiele innych kwestii, na które powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupu wózka dla noworodka. Tak naprawdę trudno jest znaleźć uniwersalny przepis na to, który model będzie idealny. Wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania rodziców oraz tego, do jakich celów i przy jakiej pogodzie będzie najczęściej wykorzystywany.

Jest jednak kilka kwestii, które łączą wszystkie pojazdy dla dzieci. Przedstawiamy kilka, nad którymi warto się pochylić.

  • Rodzaj stelaża wózka – istnieją dwa główne rodzaje – krzyżakowe i teleskopowe. W tych pierwszy wózek po złożeniu zajmuje więcej miejsca, jednak jego elastyczność pozwalają na bujanie nim, kiedy w środku jest dziecko. Z kolei ten drugi zajmuje znacznie mniej miejsca.
  • Waga wózka – duże znaczenie ma to, z czego jest wykonany i jak wiele ma dodatkowych akcesoriów. Musimy pamiętać, że nierzadko przyjdzie nam go przenosić, więc im lżejszy, tym bardziej będzie funkcjonalny.
  • Trójkołowy lub tradycyjny – wózek dla noworodka nie musi być tradycyjny. Trójkołowe pojazdy dla maluszka często są lżejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Jednak nie poleca się ich na trudne warunki.

Zapraszamy także do artykułu na temat gadżetów dla młodych rodziców, w którym dowiecie się o technologiach wspomagających rodziców małego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here