Dominikana kierunkiem urlopowym Polaków – co warto zobaczyć

0
2084
fot. Pexels.com

Jeszcze kilkanaście lat temu Dominikana była nieosiągalna dla większości Polaków. Dziś coraz więcej osób może pozwolić sobie na takie wakacje. Co warto zobaczyć na jednej z karaibskich wysp?

Dominikana

Dominikana, a dokładniej Republika Dominikańska to drugie co do wielkości państwo w basenie Morza Karaibskiego. Zajmuje około ⅔ powierzchni wyspy o nazwie Hispaniola, którą dzieli z innym państwem Karaibów – Haiti. Wyspa jest położona w archipelagu Wielkich Antyli. Republika Dominikańska ma niecałe 50 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. W państwie zamieszkuje dziesięć milionów ludzi. Językiem urzędowym w Republice Dominikańskiej jest hiszpański. Ciekawostką może być fakt, że hiszpański używany na Dominikanie nieco różni się od europejskiej wersji języka (głównie pod względem leksyki i wymowy), ale nie na tyle, aby mieszkaniec Hiszpanii nie zrozumiał mieszkańca Dominikany.

Największe miasta wyspy to stolica – Santo Domingo oraz miejscowości Santiago de los Caballeros i La Romana. Szacuje się, że stolica jest zamieszkiwana przez około ¼ mieszkańców całego kraju. To miasto ma długą historię – Santo Domingo zostało założone jeszcze przez Krzysztofa Kolumba w 1496 roku. Nowopowstały ośrodek został wtedy centrum administracyjnym w sprawie podbojów nowych terenów przez Europejczyków.

Klimat w tym kraju panuje ciepły i wilgotny klimat zwrotnikowy. Pory deszczowe występują od maja do sierpnia i od listopada do grudnia. Najcieplej jest w maju i październiku, kiedy to temperatury dochodzą do 35 stopni, a odczuwanie wysokiej temperatury jest spotęgowane przez dużą wilgotność. Najniższe temperatury notowane są w  styczniu i lutym, ale w tym czasie wciąż na termometrze zobaczymy ponad 20 stopni.

Na Dominikanie ogromną rolę w gospodarce gra turystyka. Ten kraj ma najlepiej rozwiniętą infrastrukturę turystyczną ze wszystkich państw archipelagu Wielkich Antyli. Najbardziej popularnymi miejscami turystycznymi są Punta Cana i Puerto Plata. 

fot. Pexels.com

Co warto zobaczyć?

Kraj słynie z dużych, piaszczystych plaży o białym piasku. Najpiękniejsze plaże znajdują się w Punta Cana; warto wspomnieć o bajkowej Playa Bavaro i plaży Macao. Dominikana to nie tylko wypoczynek na plaży! W Punta Cana można zobaczyć wspaniały Park Ekologiczny, a w Bavaro warto zainteresować się Narodowym Rezerwatem de Vida Silvestre Laguna Bávaro y El Caletón, czyli lasem namorzynowym.

Najpopularniejszym kierunkiem polskich turystów jest Puerto Plata, w tłumaczeniu Srebrny Port. Miasto zawdzięcza swoją nazwę Krzysztofowi Kolumbowi, który nadał mu tę nazwę w 1493 roku. Dzisiaj Srebrny Port dysponuje nie tylko wspaniałymi plażami Cofresí, Costámbar i Dorado, ale również domem kultury, galerią sztuki, Muzeum Bursztynów i latarnią morską. Warto zwrócić uwagę również na nadmorską promenadę Malecón. Zabudowania są wykonane przede wszystkim w stylu wiktoriańskim, co zachwyci nie tylko fanów takiej estetyki. Do spaceru po miejscowości zachęca również mnogość lokalnych restauracji, pubów i dyskotek; w tym miejscu odnajdzie się każdy, kto lubi się bawić. Ponadto ceny w Puerto Plata są niższe niż w innych dominikańskich kurortach. Puerto Plata przyciąga też surferów i windsurferów, gdyż w tym rejonie są korzystne wiatry, wspomagające uprawianie sportów wodnych. 

fot. Pexels.com

Inne kierunki podróży

A co jeśli nie stać nas na wyjazd na Dominikanę lub nie chcemy aż tak bardzo oddalać się od domu? Jeśli i tak chcemy pojechać w bardzo ciepłe strony, najlepszym wyborem okazują się wakacje w Grecji. Warto pamiętać, że Grecja kontynentalna oraz wyspy należące do tego kraju cechują się odmiennymi charakterami; chociażby Rodos jest najpopularniejsza wśród młodych ludzi, którzy przyjeżdżają tam w celu imprezowania i uprawiania sportów wodnych, a na Krecie spotkacie więcej rodzin z dziećmi i smakoszy doskonałego, kreteńskiego jedzenia. Inną doskonałą propozycją dla fanów ciepłego morza i plaży jest piękna Chorwacja.

Inne pomysły na ciekawy wyjazd z bliską osobą to romantyczna Francja albo nasz bliski sąsiad, czyli Ukraina. Jeśli poważnie zastanawiasz się nad takim wyjazdem, dobrze dowiedzieć się co warto zobaczyć na Ukrainie. Dla aktywnych najwięcej możliwości oferuje urokliwa Norwegia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here