Urokliwa Norwegia – czy warto wybrać się do niej na urlop?

0
1458

Pomimo swoich licznych walorów turystycznych, Norwegia kojarzy się Polakom raczej z kierunkiem emigracji zarobkowej niż wakacyjnych urlopów. Warto dać szansę atrakcjom tego urokliwego państwa.

Norwegia na urlop

Z uwagi na dobre warunki do życia oraz wysokie pensje, Norwegia jest jednym z najczęstszych kierunków emigracji zarobkowej Polaków. Nie jest zbyt często kojarzona z miejscem dobrym na urlop, a szkoda! W tym kraju możemy odnaleźć mnóstwo urokliwych miejscowości, piękne lasy oraz liczne fiordy polodowcowe wraz z wodospadami. 

Przed wyjazdem wakacyjnym do Norwegii warto mieć na uwadze, że ceny wynajmu pokoju hotelowego oraz koszt wyżywienia w krajach skandynawskich jest zdecydowanie wyższy, niż w innych europejskich państwach. Piękna Chorwacja z pewnością będzie bardziej łaskawa dla naszego portfela niż Norwegia.

Istnieje jednak szereg sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy podczas wyjazdu do tego państwa. Po pierwsze, najlepiej wybrać się tam autem, które dysponujemy dużym bagażnikiem. Takie udogodnienie pozwala na zabranie części jedzenia z Polski. Przywiezienie ze sobą produktów takich jak makaron, ryż, kasze, rośliny strączkowe, konserwy i wekowane warzywa obniżą poziom wydatków na żywność podczas urlopu.

Kolejnym sposobem na oszczędzenie pieniędzy jest wykupienie biletu na prom na kilka miesięcy przed planowanym terminem wyjazdu, co pozwoli na obniżenie kosztów transportu.

W kwestii noclegu warto rozważyć dwie opcje, widocznie tańsze niż nocleg w hotelowym pokoju. Pierwszą z nich jest biwakowanie, gdyż w Norwegii można rozbić namiot niemal wszędzie. Jedynym wymogiem prawnym jest odległość minimum 150 metrów od najbliższych zabudowań. Ponadto spanie pod namiotem w Norwegii to piękne przeżycie, zwłaszcza gdy rozbijesz się na przykład w pobliżu plaży i bezpośrednio ze swojego namiotu będziesz mieć szansę oglądać bajkowe wschody i zachody słońca.

Drugą opcją na stosunkowo tani nocleg jest wynajęcie domku letniskowego w Norwegii z grupą kilku znajomych. Jeśli grupa liczy 5-6 ludzi, koszty na osobę są naprawdę do zaakceptowania. 

fot. Pexels.com

Atrakcje Norwegii

Norwegia jest pełna tajemnic, pięknych fiordów, wodospadów i innych dzieł natury, ale również efektów pracy ludzkich rąk w postaci ślicznych domków. Umieszczona poniżej krótka lista to tylko kilka z wielu propozycji, które warto odwiedzić w Norwegii:

  • Stavanger to urocze miasteczko portowe, które dysponuje starówką oraz przeszło 800-letnią katedrą. W sąsiedztwie miasteczka znajduje się duża, piaszczysta plaża, na której z powodzeniem można rozbić namiot. Dla fanów większej wygody, w Stavanger można znaleźć stosunkowo tanie jak na warunki norweskie noclegi.
  • Obowiązkowym punktem wycieczki do Norwegii jest zobaczenie charakterystycznego kamienia Kjerag, który wisi w szczelinie między graniami fiordów. Można tam dojść jedną z licznych tras trekkingowych.
  • Język Trolla, czyli Trolltunga, to kolejne z charakterystycznych miejsc Norwegii. Z tego miejsca rozpościera się niesamowity widok na fiordy. Należy pamiętać, że Trolltunga mieści się na tyle wysoko, że najpewniej nawet latem może zalegać tam śnieg. 

    fot. Pexels.com

A dla fanów cieplejszych klimatów…

Nie każdemu do gustu przypadnie wypoczynek w Norwegii, najczęściej nastawiony raczej na aktywne spędzanie czasu. To również nie najlepsze miejsce na urlop z małymi dziećmi. Idealnym sposobem na wypoczynek z rodziną mogą okazać się wakacje w Grecji. Za to dla młodej, zakochanej pary klasyka może okazać się najbardziej adekwatnym wyborem romantyczna Francja nigdy nie zawodzi tych, których przeszyła strzała Amora. 

Osoby, które muszą nieco bardziej pilnować finansów, powinny zwrócić swoje poszukiwania kierunku na wakacje ku Europie Wschodniej i Południowej. Świetnym wyborem może okazać się zarówno piękna Chorwacja, jak i bliskie nam historycznie rejony takie jak Litwa czy Ukraina. Wybierając wyjazd w te strony, warto zastanowić się, co warto zobaczyć na Ukrainie?Z kolei jeśli finanse nie są problemem, ale komuś marzą się bajkowe plaże i wysoka temperatura, warto rozważyć wakacje na Dominikanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here