Wszyscy wiemy, że zaniedbanie rozwoju małego dziecka może przyczynić się do problemów w szkole, rozwoju zaburzeń psychicznych i problemów z przystosowaniem do rzeczywistości. Jak prawidłowo zadbać o rozwój naszego dziecka w okresie przedszkolnym?
Złote zasady
Pojawienie się dziecka w rodzinie powoduje przysłowiowe przewrócenie życia do góry nogami. W pierwszych miesiącach życia niemowlaki są bardzo niesamodzielne, ale szybko uczą się funkcjonowania w otaczającym je świecie. Przede wszystkim dzieci w wieku dwóch i trzech lat zazwyczaj są bardzo ciekawe świata. Najbardziej intensywny okres rozwoju dzieci przypada na lata przedszkolne. Co możemy zrobić, jeśli świadomie chcemy zadbać o prawidłowy rozwój naszej pociechy?
Bądź aktywnym rodzicem. Dla kilkuletniego dziecka nie ma nic gorszego, niż wycofani rodzice, ponieważ w pierwszych latach życia człowieka kształtują się więzi między członkami rodziny. Brak relacji z rodzicami może powodować dyskomfort psychiczny dziecka oraz nieprawidłowy rozwój w kolejnych etapach życia. To nie znaczy, że mamy nie odstępować dziecka na krok. Nie możemy popadać w skrajności i zajmować się w życiu tylko potomstwem! Jak w każdej dziedzinie, najlepiej znaleźć złoty środek. Z pewnością w aktywnym i rozważnym rodzicielstwie pomagają kreatywne zabawy z dziećmi oraz rozmowa o wzajemnych potrzebach i oczekiwaniach, stawianie jasnych i możliwych do spełnienia wymagań oraz zdrowych granic.
Pozwalaj dziecku na poznawanie otoczenia. Dzieci powinny móc brudzić się, przewracać, chlapać wodą. To nic złego! W ten sposób mali ludzie uczą się świata wokół nas. Dlatego nie powinniśmy ingerować w ich zabawy, oczywiście w granicach rozsądku; jeśli widzimy, że nasz maluch robi coś naprawdę niebezpiecznego, musimy zareagować.
Dajmy dzieciom być dziećmi! Nie zabierajmy im czasu na zabawę na rzecz wiecznego siedzenia w pokoju czy chodzenia na nadmiarowe zajęcia dodatkowe już od lat przedszkolnych. Oczywiście, wiele zależy od sytuacji i indywidualnych propozycji. Jeśli podejrzewamy, że nasza pociecha może przejawiać zdolności językowe. Zapiszmy dziecko na angielski w formie dopasowanej do potrzeb i możliwości intelektualnych kilkulatka. Nie wrzucajmy go na głęboką wodę, dodając do tego zajęcia z francuskiego. Dzieci powinny mieć dużo czasu na samodzielne poznawanie świata i odpoczynek.
Angażuj dziecko w życie domu. Nie zasypuj malucha nadmiarowymi obowiązkami, ale pozwól mu pomagać w codziennych czynnościach takich jak nakrywanie do stołu czy sprzątanie. Okres przedszkolny to bardzo dobry czas na wprowadzenie pierwszych obowiązków domowych. Powinny być one dostosowane do możliwości dziecka. Początkowo opierać się głównie na pomocy rodzicom, a nie czynnościach wykonywanych w pełni samodzielnie.

Pomoce naukowe
Mądry i aktywny rodzic wie, że w wychowaniu przedszkolaka przydają się pomoce naukowe dla dziecka. Podczas tego etapu życia dzieci bardzo szybko chłoną wiedzę. Więc warto wprowadzać im elementy nauki poprzez zabawę, co umożliwiają pomoce dydaktyczne. Dodatkowo za tą tajemniczą nazwą kryją się między innymi edukacyjne gry planszowe, zabawy typu karty memory czy książki dla przedszkolaka, które często mają formę interaktywnych opowieści czy zeszytów z miejscami do uzupełnienia przez dziecko.
Najlepsze pomoce dydaktyczne dla naszej pociechy najlepiej wybrać na podstawie o umiejętności i preferencje dziecka! Dzieci, które wykazują się umiejętnościami manualnymi, powinny mieć dostęp do różnego rodzaju kolorowanek, wyklejanek i innych pomocy tego typu. Z kolei maluchy, które wykazują chęć nauki czytania wcześniej niż ich rówieśnicy, powinny dostawać różne ćwiczenia z literkami i prostymi tekstami. Dodatkowo pomogą im one w osiągnięciu umiejętności samodzielnego czytania.

Metoda montessori w wychowaniu dziecka
Metoda montessori to system wychowawczy, który można zastosować do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Został stworzony przez lekarkę Marie Montessori pochodzącą z Włoch. System polega na stymulowaniu wszechstronnego i całościowego rozwoju dziecka, sprzyja rozwojowi umiejętności społecznych i wyrażaniu emocji. Dodatkowo edukacja w metodzie montessori ma za zadanie wzbogacenie wiedzy najmłodszych, wsparcie w rozwoju zainteresowań, nakierowanie na zrozumienie procesów zachodzących w otaczającym nas świecie. Zabawki i książeczki montessori wspomagają ten proces.