Rozwój dziecka

Dzieciństwo to okres najbardziej spektakularnych postępów w życiu. Infomacje zawarte w tym dziale pomogą Ci zadbać o to, by Twoje dziecko właściwie się rozwijało.

Szukaj

Bóle psychogenne

Autor:
zdrowedzieci.pl,
kategoria:
Ból a rozwój emocjonalny dziecka

Zdarza się, że dzieci skarżą się na bóle brzuszka, bóle głowy. Rodzice starają się wyjaśnić przyczyny bólu. Gdy objawy powracają zwracają się po poradę lekarską, czasem odwiedzają kilku specjalistów, wykonują szereg szczegółowych badań. Bywa, że po całej procedurze diagnostycznej pediatra sugeruje, że przyczyny bólu nie są natury somatycznej. Nie są objawem infekcji, czy urazu fizycznego. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że ich przyczyna leży w psychice dziecka. Być może dziecko nie radzi sobie z przeżyciami, emocjami, sytuacją trudną jaka ma miejsce w domu, przedszkolu. Wtedy warto zasięgnąć porady psychologa dziecięcego aby pomógł znaleźć przyczynę stresu i we współpracy z rodziną pomógł dziecku przezwyciężyć trudności.

Dr n. med. Maria  Rudzińska-Chazan

Sprawdź co poleca
nasz ekspert

Dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan

Psycholog Justyna Kuczmierowska

Sprawdź co poleca
nasz ekspert

Psycholog Justyna Kuczmierowska


Co łagodzi ból i gorączkę?

Ból i gorączka to typowe dolegliwości, które często pojawiają się u małych dzieci. Towarzyszące im nieprzyjemne objawy, takie jak apatia, pocenie się, zwiększone pragnienie czy dreszcze mogą dodatkowo niepokoić troskliwego rodzica. Zdarza się również, że w takich sytuacjach nie wiemy jak skutecznie pomóc cierpiącemu maluszkowi.

Zobacz więcej

Jak pomóc dziecku polubić rysowanie?

To dobrze, że chłopiec lubi kolorować i w ten sposób się artystycznie wyrażać. Jest obszar do współpracy i potencjał do rozwinięcia. Myślę, że warto się skupić na umacnianiu i wzmacnianiu chłopca w sile i w tym, że źródło oceny może pochodzić również z jego wnętrza. Informacje o tym jak wychowywać dzieci, które same sobą kierują możecie Państwo znaleźć w książce „Rozsądne dziecko” Elisy Medhus.Także warto skupić się na sztuce chwalenia – czyli pochwałach opisowych, o których można przeczytać w książce Faber i Mazlish „Jak mówić, aby dzieci nas słuchały? Jak słuchać, aby do nas mówiły?”. Bardzo zachęcam do ich stosowania, ponieważ przynoszą niewiarygodne i zaskakujące efekty.

Zobacz więcej