Czy warto kupować pomoce naukowe dzieciom?

0
1052
fot. Pexels.com

Pomoce naukowe dla dziecka potrafią w dużej mierze ułatwić rodzicom pracę dydaktyczną. Jakiego typu pomoce naukowe są najbardziej skuteczne i lubiane przez najmłodszych?

Wkład rodzica w rozwój dziecka

Rodzice w pierwszych latach życia dziecka stanowią dla małego człowieka najważniejsze osoby na świecie. Jakie są złote zasady, którymi powinien kierować się rodzic, któremu zależy na wychowaniu dziecka na szczęśliwego człowieka?

Po pierwsze, nie można być obojętnym na potrzeby swojej pociechy. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, dobrze jest obserwować i wspierać ten proces. Dzieci bardzo łatwo wyczuwają bierność u rodziców, odczuwają smutek, gdy nie czują odpowiedniej ilości uwagi. Brak poprawnie rozwiniętych relacji z rodzicami może skutkować późniejszymi problemami na każdym następnym etapie życia dziecka.

Nie należy zastępować wspólnie spędzanego czasu telefonem lub tabletem. To bardzo popularne w dzisiejszych czasach, ale takie zachowanie rodzica niesie za sobą wiele negatywnych skutków, między innymi uzależnienie dzieci od ekranów i internetu. Raz na jakiś czas można pozwolić dziecku na obejrzenie bajki czy krótką grę, ale nie można robić tego codziennie. Zamiast pozwalać dziecku na kolejną grę na telefonie, lepiej poczytać mu książkę, co pozwala nie tylko na pobudzenie wyobraźni dziecka, ale również zacieśnienie relacji pomiędzy członkami rodziny.

Kolejnym aspektem sprawy jest zachęcenie dziecka do poznawania świata. Przedszkolaki z chęcią zadają liczne pytania. Jako rodzice powinniśmy odpowiadać na nie. Jeśli nie znamy odpowiedzi – możemy poszukać jej wraz z dzieckiem w atlasach lub za pośrednictwem edukacyjnych programów skierowanych do najmłodszych.

Świadomy rodzic powinien wspierać rozwój swojego dziecka. Jedną z metod, która na to pozwala, jest włączanie pomocy naukowych do dziecięcych zabaw. 

fot. Pexels.com

Pomoce naukowe dla dzieci

Rodzaj pomocy naukowych, których warto używać, jest uzależniony od wieku dziecka. Dla najmłodszych dzieci w wieku niemowlęcym dobry wyborem będą karty kontrastowe, które mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój niemowląt. Uczą poznawać granice przedmiotów, wpływają na rozwój inteligencji wizualno-przestrzennej i wspierają prawidłowy rozwój wzroku. 

Pomoce naukowe dla dziecka w wieku przedszkolnym mają duży wpływ na szybkość przyswajania wiedzy i zachęcenie dzieci do dalszej nauki. Nauka poprzez zabawę bardzo pozytywnie wpływa na  rozwój przedszkolaka, gdyż w tym wieku dzieci są bardzo ciekawe świata i traktują każdy dzień jak nową przygodę. Pomoce dydaktyczne ułatwiają pracę nauczycielom wychowania przedszkolnego i pozwalają im na nawiązanie bliższych relacji z podopiecznymi.

Świetną pomocą dydaktyczną są również książki dla przedszkolaka, które przekazują dzieciom ważne wartości i umiejętności. Przykładem tego typu książki jest publikacja “Gdy Pola się zgubi”, która w prosty sposób tłumaczy dzieciom co robić, gdy w miejscu publicznym zgubią swoich rodziców. Historia jest opowiedziana na przykładzie sympatycznej bohaterki, małej Poli, która często znika rodzicom z oczu. 

fot. Pexels.com

Pomoce naukowe w metodzie montessori

Alternatywny system nauczania stworzony przez Marię Montessori polega na umożliwianiu dziecku samodzielnego rozwoju i odkrywania świata na własnych zasadach. System stawia na naukę samodzielności, pracy indywidualnej i zespołowej oraz budowania relacji społecznych i przyjemności ze zdobywania wiedzy.

Pomoce dydaktyczne w metodzie montessori powinny być dopasowane do wieku dziecka. Mają na celu zachęcać je do własnej aktywności.  Zabawki i książeczki montessori nie powinny zakłamywać rzeczywistości, bo dzięki nim dziecko poznaje świat rzeczywisty. Z tego względu nie powinno się kupować dzieciom plastikowych lalek barbie czy figurek superbohaterów. Warto stawiać jednak na puzzle i innego typu układanki, zabawki wspomagające naukę liczenia oraz książki rozwijające wiedzę o świecie. Na przykład albumy dotyczące przyrody lub funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Istotnym elementem metody montessori jest edukacja sensoryczna, która zakłada naukę poprzez wszystkie zmysły. Kreatywne zabawy z dziećmi w myśl zasad montessori mogą polegać na przykład na stworzeniu pudełka z różnymi przedmiotami w środku, które dziecko musi rozpoznać za pomocą dotyku, bez podpatrywania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here