Urządzamy pokój dla noworodka

0
1107
fot. Pexels.com

Nie ma nic bardziej ekscytującego niż przyjście nowego człowieka na świat! Z pewnością młoda mama nie może się doczekać pierwszego spotkania ze swoim synem lub córką. Jednak zanim to nastąpi, potrzebne będą odpowiednie przygotowania, które sprawią, że oczekiwanie na bobasa stanie się czystą przyjemnością. Warto zacząć od pokoju dla noworodka. Zobaczcie, co powinno się w nim znajdować.

Narodziny dziecka to najszczęśliwsza chwila w życiu każdego człowieka. Od teraz stajemy się odpowiedzialni za istotę, którą stworzyliśmy, a której musimy zapewnić jak najlepszy komfort życia. Dlatego jeszcze zanim pojawi się na świecie, staramy się zrobić wszystko, żeby jak najlepiej się przygotować.

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zagospodarować w domu to pokój dla noworodka to coś, od czego najlepiej zacząć. Nawet jeśli to będzie wydzielona przestrzeń w Waszej sypialni, należy ją w odpowiedni sposób przygotować. Każde dziecko powinni mieć swoje miejsce, do której będzie się przyzwyczajać. Oczywiście niemowlęta nie mają jeszcze potrzeby posiadania własnej, prywatnej przestrzeni. Chodzi o to, żeby dziecko przyzwyczaiło się do warunków, które w tym pomieszczeniu będą panować i aby były one stałe. 

fot. Pexels.com

Pokój dla dziecka – warunki

Z pewnością pomieszczenie, które będzie przeznaczone dla naszego bobasa, musi spełniać kilka ważnych warunków technicznych. Przede wszystkim nie powinno być nazbyt oświetlone, żeby ostre światło nie zaszkodziło maluszkowi, ale i nie za ciemne. Ważne jest, żeby pomieściło także wszystkie podstawowe sprzęty, które będą niezbędne dla dziecka.

Pokój dla noworodka powinien mieścić łóżeczko, w którym będzie mógł spać oraz miejsce do przewijania. W przypadku łóżeczka dobrze jest, aby przylegało do dwóch ścian, czyli znajdowało się w rogu. Da to przyjemne uczucie “otulenia” dla dziecka. W kwestii przewijaka – miejsce to powinno być dobrze dostosowane do codziennej higieny maleństwa. To miejsce powinno być szczególnie pomyślane i powinno zawierać wszystkie rzeczy, które będą niezbędne do przewijania, mycia i wszystkich pielęgnacyjnych czynności.

Ważne jest, żeby w pomieszczeniu zmieściło się kilka szafek na codzienne przybory. Pokój dla noworodka powinien mieścić zapas pieluch, które zawsze powinny znajdować się pod ręką oraz miejsce, gdzie będzie można trzymać ubrania i pościel. Wszystkie rzeczy dziecka powinno się prać w delikatnych detergentach, takich, które nie spowodują alergii. Dlatego dobrze jest trzymać je osobno. 

fot. Pexels.com

Czego unikać w pokoju dla dziecka?

Niemowlęta są bardzo delikatnymi istotami, więc urządzając pokój dla noworodka, nie możemy się posiłkować półśrodkami. Takie pomieszczenie powinno być czyste, pozbawione kurzu. Dlatego zdecydowanie powinny z niego zniknąć wszelkie ozdoby, bibeloty i wszystko, co zbiera kurz. Należy się również wystrzegać gromadzenia rzeczy w pokoju, w którym śpi dziecko. Wiadomo, że noworodki potrzebują wózka, nosidełka, gadżety dla młodych rodziców i wszystkich innych rzeczy, które zabierają miejsce. Nie zostawiajmy ich tam, jeśli nie mamy w planach korzystania z nich przez jakiś czas. Takie rzeczy również zbierają kurz, który jest nieodpowiedni dla małych dzieci. 

Dopóki dziecko nie będzie na etapie raczkowania i nauki chodzenia, można zapomnieć o rzeczach do zabezpieczenia wszystkich rogów i ostrych przedmiotów. Na tym etapie dziecko będzie spoczywało w łóżeczku lub na czyichś rękach, więc śmiało, można zająć się tym później. 

Kącik do karmienia

Dziecko będzie potrzebowało ciągłej uwagi i karmienia na żądanie. Wiąże się z tym wstawanie w nocy i wiele niedogodności. Warto pomyśleć nad specjalnym kącikiem dla mamy, w którym będzie mogła swobodnie karmić dziecko. Przyda się wygodny fotel, duży, ciepły koc, którym będzie mogła się owijać w nocy, do tego niewielki stolik z lampką nocną. Stworzenie przytulnej, ciepłej przestrzeni będzie bardzo proste i łatwe w osiągnięciu, a da niesamowity efekt.

To powinna być specjalna przestrzeń dla mamy i maluszka, w której będą mogli celebrować codzienną radość życia. Na stoliku zawsze powinny stać chusteczki, ulubiona książka i coś słodkiego do przegryzienia w trakcie. Pokój dla noworodka może mieć wydzieloną do tego część np. na wyprawkę dla noworodka, ale nie musi. Wszystko zależy od możliwości mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here