Pogotowie Bólowe

Dzieciństwo to okres najbardziej spektakularnych postępów w życiu. Infomacje zawarte w tym dziale pomogą Ci zadbać o to, by Twoje dziecko właściwie się rozwijało.

Szukaj

Najczęstsze kontuzje maluchów

Autor:
Jolanta Baszczeska,
kategoria:
Pogotowie Bólowe

W grupie dzieci młodszych ciężkie urazy narządu ruchu są rzadziej obserwowane. Tym niemniej stłuczenia, otarcia naskórka i zranienia są dość częste. Powstają zwykle podczas zabaw na podwórkach i placach zabaw. Pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego huśtawek, karuzel, zjeżdżalni, drabinek, na których bawią się nasze dzieci. Niesprawna lub uszkodzona zabawka może być przyczyną cierpienia dziecka.

W czasie upałów zjeżdżalnie zbudowane z blachy, zwłaszcza wystawione na działanie słońca bardzo nagrzewają się - są bardzo gorące. Podczas zjeżdżania dziecko może doznać urazu termicznego pośladków i nóżek, czyli poparzyć się. Skóra tych okolic staje się zaczerwieniona, piekąca. W cięższych przypadkach pojawić się mogą pęcherze oparzeniowe. Pierwszym i najważniejszym postępowaniem jest jak najszybsze schłodzenie miejsca urazu. Jeżeli rumień jest rozległy lub występują pęcherze należy udać się do lekarza.

Nasze maluchy uwielbiają bawić się w piaskownicy lub budować zamki z piasku na plaży. Niestety wiatr często przenosi piach do oczu dzieci. W pierwszym odruchu dziecko zapiaszczoną rączką sięga do oczu i intensywnie pociera. Odruch ten jest bardzo niebezpieczny, gdyż ziarenka piasku podczas tarcia oczu mogą powodować dodatkowo uraz rogówki i wikłać się ciężkim zapaleniem. Zanieczyszczone piaskiem oczy dziecka należy bardzo dokładnie i obficie wypłukać solą fizjologiczną lub wodą destylowaną (dostępne w aptekach w postaci plastikowych fiolek).

Chrońmy nasze dzieci przed kontaktami z obcymi zwierzętami bez opiekunów, by pokąsanie przez psa lub podrapanie przez kota czy wiewiórkę nie zepsuło radości wypoczynku wakacyjnego. Każdy tego typu uraz wymaga interwencji lekarza i szczegółowego dochodzenia epidemiologicznego w celu wykluczenia wścieklizny.

Uciążliwe bywają też ukłucia owadów np. komarów a niebezpieczne bywają użądlenia os i pszczół. Dokuczliwy świąd i bąble obrzękowe to częste reakcje na komary. Dolegliwości te zmniejszą okłady. Skutki działania użądlenia os i pszczół bywają bardziej niebezpieczne. Miejsce urazu jest bardzo zaczerwienione, obrzęk nasilony, często z dużą bolesnością i pieczeniem. Jako miejscowe leczenie stosujemy preparaty przeciwobrzękowe i przeciwświądowe. W przypadku nasilonych reakcji alergicznych na jad owadów konieczna jest interwencja lekarza i leczenie przeciwalergiczne.

Pamiętać należy także by po spacerach w lesie, po łące, w parku obejrzeć dokładnie ciało dziecka w poszukiwaniu ew. zagnieżdżonych kleszczy. Powierzchowne położenie kleszczy w skórze dziecka łatwo możemy usunąć sami nawet w czasie kąpieli. Jeżeli jednak owad zagnieździł się mocniej, bezpieczniej będzie gdy zabiegu usunięcia dokona pielęgniarka lub lekarz. Umiejętne usunięcie kleszcza zabezpieczy dziecko przed ewentualnym zakażeniem boreliozą lub wirusami kleszczowego zapalenia mózgu.

Dr n. med. Maria  Rudzińska-Chazan

Sprawdź co poleca
nasz ekspert

Dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan

Psycholog Justyna Kuczmierowska

Sprawdź co poleca
nasz ekspert

Psycholog Justyna Kuczmierowska


Co łagodzi ból i gorączkę?

Ból i gorączka to typowe dolegliwości, które często pojawiają się u małych dzieci. Towarzyszące im nieprzyjemne objawy, takie jak apatia, pocenie się, zwiększone pragnienie czy dreszcze mogą dodatkowo niepokoić troskliwego rodzica. Zdarza się również, że w takich sytuacjach nie wiemy jak skutecznie pomóc cierpiącemu maluszkowi.

Zobacz więcej

Dziecko u dziadków – jak podzielić czas?

Z tego, co zrozumiałam chcecie Państwo, aby dziadkowie czuli się sprawiedliwie obdarowani możliwością opieki nad dziewczynką i aby dziewczynka była, jak najlepiej zaopiekowania. Moim zdaniem, 4 miesięcznej Patrycji warto, przynajmniej na początku rozłąki z Panią, zapewnić jak największe poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też w początkowym okresie zmiany zachęciłabym dziadków, aby przychodzili do domu dziewczynki, czyli znanego jej otoczenia, znanych przedmiotów i zapachów. Jeśli chodzi o podział opieki nad małą zostawiłabym go dziadkom – i pozwoliła, aby sami między sobą się porozumieli w tej kwestii – wtedy dziadkowie wezmą odpowiedzialność za swoją satysfakcję związaną z podziałem opieki nad Patrycją i nie będą obwiniać Państwa za ewentualne swoje niezadowolenie w tej kwestii.

Zobacz więcej