Jak skutecznie wyczyścić płytę indukcyjną?

0
1144
fot. Pexels.com

Płyta indukcyjna zrewolucjonizowała przygotowywanie posiłków. Nie tylko skraca czas gotowania, ale także jest stylowa i stanowi dodatkowy blat kuchenny. Jak skutecznie poradzić sobie z zabrudzeniami na jej powierzchni? 

Płyta indukcyjna – jak dbać o czystość?

Płyta indukcyjna nie jest już żadną nowinką technologiczną w kuchni. Jej początki sięgają lat 70. XX wieku. Od tego czasu gospodynie domowe nauczyły się, jak dbać o delikatną powierzchnię płyt. Pomimo tego, że to rozwiązanie znane jest już od przeszło pięćdziesięciu lat, nadal świetnie sprawdza się nie tylko w klasycznych, ale także kuchniach w nowoczesnym stylu. Przedstawiamy sposoby na skuteczne usunięcie zabrudzeń z płyty indukcyjnej. 

Najlepsze antidotum na zabrudzenia płyty indukcyjnej? Systematyczność!

Najlepszym sposobem na utrzymanie niebanalnej czystości płyty indukcyjnej jest jej regularne sprzątanie. Po zakończonym gotowaniu, odczekaj aż powierzchnia będzie całkowicie zimna – niektóre modele płyt informują o wystudzeniu. Wydaje się to być oczywiste, jednak połączenie wysokiej temperatury i chemicznego środka czystości może wytwarzać szkodliwe dla zdrowia opary, a także powodować nowe zabrudzenia lub uszkodzenia. Nie wspominając już o poparzeniach! Następnie przetrzyj taflę płyty płynem do mycia szyb i wytrzyj ją do sucha. To wystarczy, aby płyta zawsze była schludna i zadbana. 

fot. Pexels.com

Środki dedykowane płytom indukcyjnym 

Zarówno sklepy internetowe, jak i stacjonarne posiadają rozbudowaną ofertę specjalistycznych środków do ceramicznych i szklanych płyt kuchennych. Przed użyciem sprawdź, czy detergent nie zawiera granulek, które mogą zarysować delikatną płytę.  Zwykle preparaty te mają postać kremów lub sprayu, a po skończonym sprzątaniu pozostawiają  powłokę ochronną, która nadaje połysk i zapobiega osadzaniu się nowych zabrudzeń. Najlepiej stosować je w połączeniu z miękką ściereczką. Kolistymi ruchami poleruj dokładnie każdy zakątek kuchni indukcyjnej, a na końcu przetrzyj ją suchym ręcznikiem. Dzięki temu płyta będzie wyglądała jak nowa. 

Płyta indukcyjna – domowe sposoby na nienaganną czystość

Nawet w przypadku płyty indukcyjnej doskonale sprawdzą się znane od pokoleń dwa magiczne składniki – ocet i soda oczyszczona. W tym przypadku nie stosujemy jednak słynnej musującej mieszanki, a cztery proste kroki: 

  • usuń tłuste plamy za pomocą octu – spryskaj płytę indukcyjną octem, a następnie przetrzyj ją mokrą szmatką.
  • rozsyp sodę na powierzchni płyty – posyp dokładnie całą taflę sodą oczyszczoną, aby pozbyć się zabrudzeń i uniknąć zarysowań.
  • rozłóż ręcznik na płycie – nasiąknięty gorącą wodą ręcznik umieść na przygotowanej powierzchni na około 15-20 minut. 
  • przetrzyj taflę – po upływie wyznaczonego czasu, za pomocą delikatnych gąbek lub szmatek szoruj płytę indukcyjną aż do chwili, kiedy zabrudzenia znikną. 

    fot. Pexels.com

Ciężkie zabrudzenia? – Użyj skrobaka

Skrobak to specjalne akcesorium dedykowane płytom ceramicznym i indukcyjnym. Jest zbudowany z gumowej rączki i ostrza ze stali nierdzewnej. Została zaprojektowana tak, aby skutecznie radzić sobie z ciężkimi do usunięcia plamami i przypaleniem, nie rysując powierzchni płyty. Zwykle jest on dołączony do kuchni indukcyjnej przez producenta, jednak jeżeli nie umieścił go w zestawie, warto w niego zainwestować. To wydatek rzędu kilkunastu złotych. Skrobak najlepiej spisuje się przy użyciu pod kątem 45 stopni. Nie używaj siły i prowadź go z rozluźnionym nadgarstkiem. Nic na siłę! 

Pamiętaj, aby do czyszczenia płyty indukcyjnej nigdy nie używać wszelkiego rodzaju druciaków i innych sprzętów, które mogłyby zarysować delikatną powierzchnię kuchni indukcyjnej. Zawsze staraj się przetestować detergenty i sprawdzaj, czy zakupiony skrobak jest przeznaczony do płyt indukcyjnych. W innym wypadku możesz pogorszyć stan tafli  lub doprowadzić do jej całkowitego oszpecenia. Przygotuj sobie pudełko z akcesoriami kuchennymi, które będą przeznaczone do pielęgnacji płyty. Dobra organizacja w kuchni pomoże uniknąć Ci poważnych zniszczeń sprzętu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here