Objawy białaczki u dzieci

0
1609
objawy białaczki u dzieci

Białaczka to niezwykle podstępna choroba, jej objawy można pomylić z wieloma innymi chorobami a także ze zwykłym przemęczeniem. Każdy człowiek co jakiś czas doświadcza takich objawów jak bardzo duże zmęczenie albo na przykład zawroty głowy. Kobiety często wiążą to z nadmierną utratą krwi podczas miesiączki, pojawia się duże osłabienie, za mało żelaza, anemia. Anemia również często przytrafia się wielu osobom, a łączy się to z przemęczeniem i nadmiarem pracy.

Białaczka u maluchów

Tymczasem objawy białaczki u dzieci też są podstępne i nawet doświadczeni lekarze mogą mieć problem ze zdiagnozowaniem białaczki w pierwszym stadium choroby a wiadomo, że wtedy szansa na postawienie poprawnej diagnozy oraz leczenie jest największa. Dlatego każdy lekarz pediatra powinien poważnie podchodzić do tego co mówią rodzice dziecka przychodzącego na rutynową wizytę.

Zmęczenie oraz inne niepokojące objawy u malucha zawsze muszą być przez lekarza dokładnie zdiagnozowane, nie wolno pozostawia rodzica samego sobie z tym problemem. Potem może być tylko coraz gorzej, kiedy rodzic zostanie sam, bez opieki lekarskiej nad dzieckiem. Niestety, białaczka u dzieci zdarza się coraz częściej i nie zawsze można pomóc odpowiedzieć rodzicowi na trudne pytanie dlaczego spotkało to właśnie jego dziecko. To bardzo trudne, wiele pytań a mało odpowiedzi. Przecież każdy rodzic chciałoby aby jego dziecko było zdrowe. Tymczasem szpitale są pełne małych chorych dzieci, oddziały onkologiczne są pełne dzieci chorych na białaczkę. Jest to tym bardziej bolesne, że maluchy nie rozumieją, dlaczego ich rówieśnicy mogą bawić się, chodzić do przedszkola, szaleć i skakać, a oni sami muszą leżeć w szpitalnych murach i ściśle stosować się do lekarskich poleceń. To trudne dla całej rodziny ale i dla personelu medycznego, to trudne i obciążające psychicznie zajęcia pracować z dziećmi chorymi na białaczkę oraz z ich rodzicami. Każda taka osoba prędzej czy później zacznie zadawać sobie trudne pytania które być może pozostaną bez odpowiedzi.

Białaczka u maluchów ma różne przyczyny i nie zawsze w porę uda się pomóc małym istotkom. Różnego rodzaju zbiórki organizowane przez rodziców często mają na celu podjęcie leczenia w innym kraju, często w USA albo Niemczech gdzie lekarze dają więcej nadziei niż w Polsce na pełne wyleczenie dziecka. Podczas gdy w Polsce lekarze proponują wyłącznie uśmierzenie bólu, w innych krajach lekarze starają się walczyć o pełne zdrowie malucha. To daje rodzicom dużo nadziei i siły do walki o lepsze jutro i o zbieranie pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here