Nawilżacz powietrza zimą. Czy warto kupić, gdy mieszkamy w bloku?

0
2715
fot. Pixabay.com

Wilgotność powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy, powinna wynosić optymalnie około 40-50%. Niestety w sezonie grzewczym często jest dużo niższa. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zainwestowanie w nowoczesny nawilżacz powietrza!

Jak działa nawilżacz powietrza?

Zbyt suche powietrze wydaje się jedynie błahostką, jednak może znacząco pogorszyć nasz komfort życia, przede wszystkim w sezonie grzewczym – tym bardziej jeżeli mamy tendencję do ustawiania kaloryferów w naszym domu na najwyższą możliwą moc. To charakterystyczne zwłaszcza u osób, które mieszkają w blokach o cienkich ścianach. W tego typu budynkach często zimową porą jest chłodno, więc ludzie ochoczo korzystają z instalacji grzewczej. 

Jeśli zawsze zastanawiało Cię, czemu w sezonie zimowym zmagasz się z nie nawilżoną skórą, popękanymi ustami, suchością oczu lub pogorszeniem jakości snu. To może być wina właśnie zbyt suchego powietrze, które ma zły wpływ na zdrowie fizyczne człowieka. Warto pilnować odpowiedniej wilgotności powietrza, zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami, bo przesuszone powietrze może wzmagać objawy alergii i wywoływać silny kaszel. Zbyt niska wilgotność powietrza może prowadzić nawet do rozwoju astmy! To szczególnie ważne, gdy mamy małe dzieci – wtedy zdecydowanie warto zainwestować w nawilżacz powietrza dla rodziców. Ale jak właściwie działają nawilżacze powietrza, w czym są pomocne?

fot. Pixabay.com


Działanie nawilżaczy powietrza polega na produkcji pary wodnej, dzięki której wilgotność w pomieszczeniu wzrasta. Dzięki temu można uniknąć niektórych chorób dróg oddechowych, złagodzić objawy alergii, utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia skóry i włosów, co bezpośrednio przekłada się na nasz wygląd fizyczny. Co bardzo istotne, nawilżacz powietrza zimą pozwala na poprawienie jakości snu. Jeżeli cierpimy na alergie, mamy małe dzieci lub mieszkamy w bloku i często mamy kaloryfery ustawione na maksymalną moc, to zakup nawilżacza jest niemal niezbędny! Osoby, które martwią się o miejsce potrzebne na przechowywanie sprzętu, nie powinny się tym przejmować – współczesne nawilżacze powietrza do małego mieszkania są dostępne w naprawdę kompaktowych rozmiarach.

fot. Pexels.com

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Jeśli zdecydujemy się na niezbędny zakup, jakim jest nawilżacz powietrza zimą. Dobrze zastanowić się nad różnymi typami nawilżaczy dostępnymi na rynku i ich działaniem:

  • parowy nawilżacz powietrza to typ nawilżacza, który jest wyposażony w pojemniczek na wodę. Gdy podłączymy urządzenie do prądu, woda jest podgrzewana, a z nawilżacza wydobywa się para.
  • ewaporacyjny nawilżacz powietrza, który zasysa powietrze z pomieszczenia i wypuszcza je z powrotem w formie chłodnej mgiełki.
  • waporyzatory powietrza działają na podobnej zasadzie, co parowe nawilżacze. Jednakże najpierw podgrzewają wodę, a następnie ją chłodzą i wtedy wypuszczają powietrze. To najpopularniejszy typ nawilżacza powietrza.
  • nawilżacz ultradźwiękowy to nieco droższa opcja. Jego działanie polega na rozbijaniu cząsteczek wody w powietrzu za pomocą ultradźwięków, co prowadzi do wytwarzania się przyjemnej mgiełki podnoszącej wilgotność powietrza. Ten typ to bardzo ekologiczny nawilżacz powietrza.

Dużo droższą opcją jest zakup klimatyzacji, w którą wbudowany jest nawilżacz powietrza. Pomimo ceny, to najlepsza opcja dla osób, którym zależy na utrzymaniu na prawidłowym poziomie poziomu wilgotności powietrza w całym mieszkaniu. 

Niedrogie nawilżacze powietrza

Nawilżacz powietrza zimą pomoże nam utrzymać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach i wcale nie musi być drogi. Co więcej, wysokiej jakości nawilżacz powietrza do 500 złotych to realna opcja! Jeżeli mieszkamy w niewielkim mieszkaniu lub kawalerce w bloku, najlepiej postawić na mały i całkiem tani nawilżacz dobrej jakości, który nie zabierze nam cennej przestrzeni, a poprawi poziom wilgotności w pomieszczeniu. Takie produkty można znaleźć już w cenie około stu złotych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here