Nawilżacz powietrza to tak zwany must-have, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Nowoczesne urządzenia służące utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci są bardzo wielofunkcyjne. W zależności od marki i przeznaczenia, ich ceny mogą się bardzo wahać; w tym artykule skupimy się na nawilżaczach do 500 złotych.
Zalety nawilżaczy powietrza
Początek 2021 roku zaskoczył nas niespotykaną od kilku długich lat ilością śniegu i większymi przymrozkami. Z uwagi na pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 wciąż spędzamy bardzo wiele czasu w domowym zaciszu – wiele osób pracuje zdalnie; uczniowie i studenci również w dalszym ciągu mają zajęcia przez platformy takie jak Microsoft Teams czy Zoom. Jeśli na dworze jest zimno, a my spędzamy w domu zdecydowanie więcej czasu niż podczas poprzednich zim, z łatwością możemy zauważyć negatywne oddziaływanie na nasz organizm suchego powietrza – popękana skóra dłoni, kaszel, a nawet krwotoki z nosa to objawy, które mogą świadczyć o długim wystawieniu na niesprzyjające działanie zbyt suchego powietrza.
Optymalny poziom nawilżenia powietrza powinien wynosić od około 40% do 50%. W sezonie grzewczym, gdy wiele osób odkręca kaloryfery na największą moc i rzadko wietrzy, w polskich domach ta wilgotność jest o wiele niższa. Pomocą okazuje się nawilżacz powietrza – zimą powinien zagościć w każdym polskim mieszkaniu.
Dzięki tym prostym urządzeniom generującym parę wodną, która podnosi wilgotność w naszych mieszkaniach, z łatwością można pozbyć się skutków przebywania w pomieszczeniach, w których powietrze jest zbyt suche. Za pomocą odpowiedniego nawilżenia powietrza można pozbyć się nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. To szczególnie ważne dla alergików, a także dla rodziców dzieci zmagających się z alergiami lub astmą – dobry nawilżacz powietrza dla rodziców może okazać się zbawiennym rozwiązaniem, gdyż odpowiednio wilgotne powietrze łagodzi objawy wcześniej wymienionych przypadłości.
Typy nawilżaczy
Na rynku dostępnych jest kilka kluczowych typów nawilżaczy powietrza. Najczęściej spotykany i najtańszy rodzaj, dostępny już w cenie kilkudziesięciu złotych, to waporyzator powietrza, który działa na zasadzie podgrzewania i ochłodzenia wody, która następnie zostaje wypuszczona w formie mgiełki. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest niska cena, jednakże waporyzatory powietrza oraz inne parowe nawilżacze nie są polecane, jeśli mamy w domu małe dzieci lub zwierzęta domowe, bo gorąca woda może poparzyć nieuważnego domownika. Ponadto tradycyjne waporyzatory pobierają dużo energii.
Innym stosunkowo tanim rodzajem nawilżacza powietrza jest ewaporacyjny nawilżacz powietrza, który zasysa powietrze i wypuszcza je w formie chłodnej mgiełki. Typ ewaporacyjny to bardzo ekologiczny nawilżacz powietrza. Do działania nie potrzebuje ani wody, ani dużej ilości energii; jedyny mankament to konieczność dość częstej wymiany filtrów. Ewaporacja to najbardziej naturalna metoda nawilżania powietrza, ponadto wiele nawilżaczy tego typu ma również działanie oczyszczające powietrze. To świetne rozwiązanie zarówno do dużych domostw, jak i kawalerek; ewaporyzatory to świetne nawilżacze powietrza do małego mieszkania.
Nawilżacz ultradźwiękowy to nieco droższa opcja. Jego działanie polega na rozbijaniu cząsteczek wody w powietrzu za pomocą ultradźwięków, co prowadzi do wytwarzania się przyjemnej mgiełki podnoszącej wilgotność powietrza.
Najlepszy niedrogi nawilżacz
Nawilżacz powietrza do 500 złotych powinien cechować się wielofunkcyjnością i odpowiednim działaniem. Najlepiej postawić na ewaporacyjny nawilżacz powietrza, gdyż pomimo ceny wyjściowej nieco wyższej od waporyzatorów powietrza. Jego użytkowania jest tańsze, gdyż zużywamy mniej energii elektrycznej. Waporyzatory ewaporacyjne można zakupić w cenach od około 150 złotych.
Jeśli chcemy postawić na nawilżacz ultradźwiękowy, powinniśmy liczyć się z wydatkiem rzędu od 200 do 500 złotych. To rozwiązanie jest często wybierane przez młodych rodziców, gdyż ultradźwiękowy nawilżacz nie generuje odgłosów, które mogą obudzić śpiące dziecko.