Książki dla przedszkolaka – jakie pozycje kupić? Przegląd pozycji

0
856
fot. Pexels.com

Czytanie książek jest bardzo ważne dla wspierania prawidłowego przebiegu wychowania. Rozwój przedszkolaka można usprawnić dzięki dobieraniu właściwych do wieku dziecka lektur.

Zalety czytania od najmłodszych lat

Regularne czytanie książek pozwala na rozwój możliwości abstrakcyjnego myślenia oraz wyobraźni i kreatywności. Ponadto wiedza zawarta na kartach powieści, atlasów i lektur pozwala ciekawskim dzieciom na poszerzenie wiedzy o świecie! Czytanie rozwija też wrażliwość i zwiększa poziom empatii u dziecka, które może wczuć się w sytuację bohaterów opowieści.

Inną istotną zaletą czytania książek jest ich pozytywny wpływ na relację rodziców z dzieckiem. Wieczorny rytuał odczytywania bajek na dobranoc pozwala dziecku spokojnie zasnąć, jednocześnie budując poczucie bezpieczeństwa, potęgowane przez kojący głos rodzica.

Książki stanowią również doskonałe pomoce naukowe dla dziecka, zwłaszcza pozycje pozwalające dzieciom na rozwiązywanie zagadek, wpisywanie odpowiedzi, wyklejanie albo ćwiczenie pisania liter lub cyfr. 

fot. Pexels.com

Przegląd książek dla przedszkolaków

Bardzo ważnym kryterium podczas doboru idealnej książki dla przedszkolaka jest wiek dziecka. Najmłodszym przedszkolakom, czyli dwu- i trzylatkom, warto podsuwać pozycje wydrukowane na tekturowych stronach. Taką książeczką dziecko może się bawić, potrząsać nią, oglądać obrazki, a my nie będziemy bać się o zniszczenie przedmiotu. Dzięki temu dzieciom łatwiej “zaprzyjaźnić się” z książkami. W takich książeczkach najczęściej zawarte są proste historyjki lub wierszyki takie jak “Kaczka Dziwaczka”, które zaciekawią najmłodszych. 

W wieku 4-5 lat dzieci są gotowe na bardziej skomplikowane książki. Poprzez czytanie im historii zapisanych w kolorowych, ładnie wydanych pozycjach można przekazać przedszkolakom wiele ważnych wartości i poprawnych schematów zachowań. Jedną z takich książek jest niewątpliwie “Gdy Pola się zgubi”, czyli krótka książeczka o tytułowej Poli. Dziewczynka często się gubi, więc przed wyjazdem poznaje “sześć zasad dla zagubialskich”, które ma okazję przetestować w praktyce, gdyż… w ciągu historii, która liczy zaledwie trzydzieści cztery strony, Pola zgubi się sześciokrotnie. Książka świetnie tłumaczy dzieciom co robić, jeśli zdarzy im się zgubić z oczu rodziców podczas spaceru, zakupów lub wycieczki do innego miasta! To bardzo wartościowa lektura dla najmłodszych.

Inną tego typu książki dla przedszkolaka jest “Mój młodszy brat”, czyli książka, która uczy tolerancji i otwartości na inność. Opowiada o Zuzi, która ma brata cierpiącego na zespół Downa. Historia przybliża dzieciom problem wrażliwości na problemy osób niepełnosprawnych.

Najstarsze przedszkolaki, czyli sześciolatki, często czytają już samodzielnie. Dobrze podsuwać im historie o innych dzieciach, ja na przykład książka “Ziuzia” opowiadająca o zwariowanych przygodach pewnej pięciolatki i jej rodziców. Inną pozycją wartą uwagi jest klasyka, czyli “Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren. Dobrą propozycją dla tej grupy wiekowej będą też książki o Neli, małej reporterce. 

fot. Pexels.com

Książki stosowane w metodzie Montessori

Metoda stworzona przez Włoszkę, Martę Montessori, polega na wspieraniu samodzielnego rozwoju dziecka, które odkrywa świat we własnym tempie. Pomoce dydaktyczne w metodzie montessori powinny być dopasowane do wieku dziecka i zachęcać je do własnej aktywności. Istotną częścią tej metody jest edukacja sensoryczna, która pozwala na poznawanie świata za pomocą różnych zmysłów. Kreatywne zabawy z dziećmi w myśl zasad montessori mogą polegać na przykład na rozpoznawaniu smaku czy zapachu różnych produktów z zasłoniętymi oczyma. Zabawki i książeczki montessori powinny pomagać dzieciom zdobywać wiedzę o świecie. Przydatne mogą okazać się bogato ilustrowane albumy o przyrodzie albo o ludzkim ciele, zeszyty ćwiczeń wydane w formie książek z opowieściami i zadaniami oraz książki w prosty sposób opowiadające o emocjach, co pozwoli dzieciom na lepsze zrozumienie własnych uczuć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here