Każdy kochający rodzic z utęsknieniem czeka na to, kiedy jego maleństwo zacznie wypowiadać swoje pierwsze w życiu słowa. Niemniej wielu rodziców często niepokoi się, gdy ich dziecko długo nie wydaje pierwszych dźwięków. Zatem kiedy dziecko zaczyna mówić?
Kiedy maluszek wypowiada pierwsze sylaby?
Każdy rodzic powinien wiedzieć o tym, że rozwój mowy u dziecka jest bardzo rozciągnięty w czasie i nie ma jednoznacznie wyznaczonego terminu, kiedy to dziecko powinno zacząć wypowiadać swoje pierwsze słowa. To kiedy maleństwo zaczyna siadać, chodzić oraz mówić
jest sprawą bardzo indywidualną oraz uzależnione od wielu czynników.
Niemniej zazwyczaj bywa tak, że dziecko posiadające około dwóch miesięcy zaczyna wydawać pierwsze dźwięki, które mocno przypominają gardłowe głoski, takie jak: gli, gg, agh, tli.
W kolejnym etapie rozwoju, gdy maluszek ma około pół roku zaczyna on dość głośno gaworzyć. Wówczas to wypowiada takie sylaby jak na przykład: bababa czy dadada.
Kiedy dziecko mówi pierwsze, wyraźne słowa?
Po przejściu tych etapów każde dziecko około pierwszego roku życia zaczyna mówić swoje pierwsze, proste słowa. W tym wieku dziecko zazwyczaj potrafi mówić: mama, tata, baba czy dziadzia. Ponadto roczne dzieci bardzo często wypowiadają wiele swoich własnych słów.
Z kolei prawidłowo rozwijający się dwulatek powinien potrafić się posługiwać prostymi zdaniami. Niemniej bardzo często się zdarza, że dzieci w tym wieku jeszcze przekręcają słowa czy też wypowiadają końcówkę lub początek poszczególnych wyrazów.
Natomiast w trzecim roku życia każde dziecko zazwyczaj potrafi już wymówić około 1500 słów. Ponadto mówi składnie zdaniami oraz potrafi zadawać różnorodne pytania.
Pomoc dziecku w nauce mówienia
W życiu każdego malucha ważne jest to, aby rodzice mówili do niego już od chwili jego narodzin. Niezwykle ważne jest, aby na początku mówić do noworodka prostymi, ale pełnymi zdaniami, bez zdrobnień. Seplenienie oraz przekręcanie wyrazów może w późniejszym okresie życia dziecka wpłynąć na uzyskiwanie nie najlepszych wyników w nauce.
W celu poprawnego stymulowania rozwoju mowy malucha, każdy rodzic powinien też opowiadać mu bajki, śpiewać piosenki czy czytać wiersze.
Niezwykle ważne jest także to, aby dziecko po ukończeniu pierwszego roku życia nie używało już smoczka, a gdy pojawia się u niego pierwsze ząbki to warto go karmić łyżeczką. W codziennym pożywieniu powinny zawsze znajdować się miękkie kawałki owoców oraz warzyw.
Każdy troskliwy rodzic powinien w pełni zadbać o to aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo, bowiem dzięki temu w przyszłości będzie ono szczęśliwe oraz pełne życia.