Jaki materac dla dziecka?

0
1594
jaki materac dla dziecka

Każdy z nas jest z pewnością świadom tego, że w potocznym powiedzeniu „jak sobie pościelisz tak się wyśpisz” jest sporo racji. Otóż nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć jak ważny jest sen w naszym życiu. W tej części doby człowiek regeneruje siły, by móc stawić czoła kolejnemu dniu i zwykłym bolączkom jakie spotykają każdego z nas. Od tego jak będzie wyglądał nasz odpoczynek zależy przede wszystkim samo miejsce na którym śpimy.

O ile w przypadku samego snu dorośli odpoczywają trochę krócej, o tyle dzieci potrzebują więcej czasu na regenerację swoich sił. Jest to związane z procesem poznawczym, odkrywaniem świata i nauką nowych umiejętności. Sprawą bardzo istotną jest więc odpowiednie dopasowanie miejsca spania do potrzeb dziecka. Czy w odpowiednim odpoczynku pomoże zregenerować siły zwykła rozkładana kanapa? Często przecież w naszych domach spotykamy popularne „łódeczki” czy „amerykanki”. Nie do końca jest to dobre rozwiązanie.

Po dłuższym użytkowaniu dziecko może odczuwać dyskomfort, odpoczynek nie jest więc pełnowartościowy, a dziecko ma mniej energii rano. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest łóżko z dobrym materacem, który będzie kształtował również prawidłową pozycję dziecka – także w trakcie odpoczynku.

Wygoda przede wszystkim!

Na jaki materac dla dziecka należy więc się zdecydować? Na pewno nie na najtańszy. Przy wyborze miejsca do spania powinno również uczestniczyć samo dziecko, gdyż to ono powinno stwierdzić czy wybrany przez nie materac aby na pewno odpowiada jemu samemu. Wiadomo – noworodek nie jest w stanie określić swoich potrzeb, ale kilkuletni brzdąc jest w stanie określić czy coś dla niego jest wygodne. Część z nas woli twarde posłania, inni znowu wolą „topić się” w miękkich materacach.

Mamy szereg materacy do wyboru na rynku. Producenci prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach, zapewniając również jeszcze bardziej komfortowe warunki do odpoczywania. Mamy również wiele rodzajów materacy z pianki poliuretanowej, termoelastycznej, lateksoidalnej, dostępne są również materace lateksowe, kokosowe, czy też sprężynowe (tzw. kieszeniowe). Część z nich jest w większym a część w mniejszym stopniu podatnych na odkształcenia. Dla przykładu materac z panki termoelastycznej reaguje na ciepłotę i odpowiednio dopasowuje się do ciała, a materac kieszeniowy już gorzej oddaje swoją powierzchnię, elastyczność tutaj jest bardziej punktowa. Producenci również w swojej specyfikacji technicznej podają również zakres wiekowy dla którego najlepsze będą ich rozwiązania.

Przykładowo materac lateksowy idealny będzie dla noworodka, a materac kokosowy jest zbyt twardy dla małego dziecka. Każdy z rodzajów materacy jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym czasie jego rozwoju. Gdyby jednak pójść za radą producentów, uniwersalnym rozwiązaniem może okazać się materac piankowy z pianki wysokoelastycznej lub lateksoidalnej. Wybierając materac dla swojej pociechy warto zapoznać się z ofertą rynkową i przeanalizować wady i zalety różnych rozwiązań. Niemniej jednak pamiętajmy, że na nim odpoczywać i regenerować się będą nasze dzieci i wybór materaca powinniśmy traktować jako inwestycję w ich rozwój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here