Jaka jest historia akupresury?

0
1321
fot. Pexels.com

Ludzie od zawsze szukali sposobu na złagodzenie bólu i leczenie chorób. Akupresura jest jedną z metod, która miała być odpowiedzią na te problemy. Skąd się wywodzi i jakie były jej początki?

Akupresura stara jak świat – historia akupresury

Akupresura znana jest ludzkości od kilku tysięcy lat. Jej popularność obecnie jest bardzo wysoka, ale nie było tak zawsze – prawdziwą zaczęła się cieszyć dopiero w XX wieku – wtedy też powstawały szkoły akupresury, a także specjalne kliniki i szpitale. Najczęściej przyjmuje się, że akupresura towarzyszy ludziom od około 5-7 tysięcy lat. Historia akupresury jest niezwykle ciekawa. Niektóre źródła donoszą, że już 15 tysięcy lat temu człowiek jaskiniowy walczył z bólem na podobnych zasadach – uciskał palcami obolałe miejsca, czasami wykorzystując do tego kamienie lub kawałki gliny. Na stosowanie akupresury w środkowych Chinach 4 tysiące lat przed naszą erą istnieją już dowody. 

W XVII wieku akupresura wyszła poza Chiny, zyskując największą popularność właśnie w wieku XX. Zachodnia medycyna zawsze była nastawiona dosyć sceptycznie  do medycyny naturalnej. Z tego powodu akupresura miała spore problemy z aprobatą na szeroką skalę.  Wątpliwości pojawiały się, ponieważ opisane przez Chińczyków kanały energetyczne nie pokrywają się ze splotami nerwowymi w organizmie człowieka. Nie odrzucono jednak założeń akupresury i przeprowadzono szereg badań, które dowiodły, że podczas terapii akupresurą organizm wytwarza endorfiny, które odpowiadają za łagodzenie bólu. Do jednego z ważniejszych wydarzeń związanych z tym zagadnieniem należy potwierdzenie skuteczności akupresury przez Światową Organizację Zdrowia w latach 70. XX wieku. Dzisiaj akupresura jest wpisana na listę WHO i stosowana w leczeniu nadciśnienia, astmy, bólu głowy, problemów z krążeniem czy chorób układu pokarmowego. Polecana jest także w przypadku podatności na spory stres. 

fot. Pexels.com

Założenia akupresury

Co zakłada medycyna chińska w aspekcie akupresury? Według niej w ciele człowieka istnieją kanały – meridiany, którymi płynie energia życiowa – chi. W momencie, w którym przepływ tej energii przez któryś z kanałów jest niewłaściwy, odpowiadający mu narząd również pracuje niewłaściwie. Medycyna chińska przyjmuje, że wszystkie narządy funkcjonują, współpracując ze sobą i to w relacjach zależności, a problemy tylko jednej części organizmu mają wpływ na kolejne, zaburzając całą jego pracę. Celem akupresury jest odblokowanie przepływu energii do poszczególnych narządów poprzez odpowiednie uciskanie konkretnego miejsca. Stosowanie akupresury jest domeną terapeutów, których zadaniem jest odnalezienie miejsca, w którym dochodzi do energetycznego zatoru i odblokowanie go uciskiem. 

fot. Pexels.com

Zwolenników nie brakuje 

Historia akupresury trwa od tysięcy lat. Metoda ta ma wielu zwolenników, którzy zauważają skuteczne działanie akupresury. Według nich uciskanie odpowiednich punktów pobudza zakończenia nerwowe, a wytwarzające się w ten sposób impulsy nerwowe docierają do chorego narządu. Bazują oni na tzw. punktach akupresurowych i meridianach. Przeciwnicy jednak twierdzą, że punkty te nie istnieją. Korzystnego działania akupresury upatrują w efekcie placebo. Zwolennicy medycyny chińskiej uważają, że wszystkie choroby wynikają z zablokowania meridian. Zablokowanie to powoduje nierównowagę w przepływie energii yin i yang przez ciało. Zadaniem akupresury ma być tu przywrócenie tej równowagi właśnie za pomocą uciskania odpowiednich miejsc. Badania wskazują, że akupresura wspomaga leczenie niektórych chorób. Jej działanie przede wszystkim obniża stres, poprawia krążenie i zmniejsza ból, a to wszystko dzięki szerokim właściwościom rozluźniającym. 

W łatwy sposób możemy sprawdzić, czy akupresura jest również rozwiązaniem dla nas, ponieważ masaż można wykonywać samodzielnie. W zależności od tego, co aktualnie nam dolega, możemy uciskać inne części ciała. Przykładowo – uciskanie wgłębień u podstawy czaszki przez około minutę łagodzi napięcie mięśni karku i głowy, pojawiające się przy stresie, a uciskanie punktu pod przegrodą nosa jest antidotum na niskie ciśnienie. Istnieje oczywiście również wiele salonów medycyny naturalnej, które wykonują tego typu zabiegi, często sięgając pod specjalne gadżety do akupresury. Zabiegi  te trwają zwykle do pół godziny, a uciskanie jednego miejsca – do dwóch minut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here