Gry i zabawy z dzieckiem

Dzieciństwo to okres najbardziej spektakularnych postępów w życiu. Infomacje zawarte w tym dziale pomogą Ci zadbać o to, by Twoje dziecko właściwie się rozwijało.

OK
Szukaj

Jesienne inspiracje. O zabawach na jesienne dni

Autor:
zdrowedzieci.pl,
kategoria:
Zabawy

Skąd się biorą kolorowe liście?

Aby poruszyć dziecięcą wyobraźnię i nauczyć dziecko samodzielności w myśleniu zachęćmy je do znalezienia kilku odpowiedzi na pytanie: „Skąd się biorą kolorowe liście?”. My sami również możemy wymyślać, jak to się stało, że zielone listki mienią się jesienią tyloma kolorami. Może piją kolorowe soki, a może skapnęło na nie kilka kropli z tęczy? Kiedy już stworzymy pokaźną listę naszych szalonych pomysłów, razem z dzieckiem zastanówmy się, gdzie możemy się dowiedzieć, która z naszych odpowiedzi była bliska prawdy. Może w encyklopedii, a może w Internecie, a może dowiemy się tego od znajomego biologa lub pasjonata przyrody? W ten sposób pokażemy dziecku, że nie jest jedynie od nas zależne, że są również inne osoby, źródła wiedzy poza nami, z których może korzystać.

Muzeum jesieni

Gdy już za sobą mamy zabawy w tworzenie zielników i jesiennych ludków, przychodzi czas na stworzenie Muzeum Jesieni. Do tej zabawy potrzebujemy małe pudełka, które wyścielimy watą i duży arkusz kartonu, na którym ustawimy pojemniczki. Razem z dzieckiem zastanówmy się, co chcemy wystawiać w tych gablotkach. Mogą to być na przykład liście, kora drzew, kasztany, żołędzie, jarzębina. Dajmy sobie czas na skompletowanie całej kolekcji. A gdy to już się uda, wystawmy nasze jesienne skarby tak, żeby mogła je podziwiać cała rodzina. Starsze dzieci mogą podpisać swoje eksponaty (również w zabawny sposób), zrobić tytuł wystawy i zachęcający do jej odwiedzenia plakat. Dziecko będzie dumne, że przygotowało wspaniałą ekspozycję, a także nauczy się, że wielkie dzieła wymagają zaplanowania, wytrwałości i stopniowego realizowania krok po kroku.

Mama w jesiennym makijażu

Jesień bywa piękna i złota. Bywa też szarobura i męcząca. Za jej sprawą może brakować słońca, przemiana materii ulega spowolnieniu, a nastrój pogorszeniu. Gdy najdzie nas taka fala zmęczenia, nie musimy się „podnosić za sznurowadła” i na siłę szykować na spacer czy zabawiać dzieci. Połóżmy się wygodnie na łóżku, wręczmy naszym dzieciom zestaw cieni i kredek do makijażu (nie tych najlepszych i na wyjątkowe okazje) i pozwólmy by zrobiły z nas Panią Jesień. Powiedzmy, że to od nich zależy, kogo zobaczymy po przejrzeniu się w lusterku: Piękną Królową Jesieni czy też Szaroburą Panią Smutnych Dni. Cieszmy się dotykiem ciepłych paluszków i dziecięcych oddechów na naszej skórze. Mamy co najmniej kilkanaście minut pysznego, jesiennego relaksu.

Przyjaciel ukryty w drzewie

Dzieci uwielbiają rytuały. Dają im one poczucie bezpieczeństwa i pomagają budować ich tożsamość. Jesień to dobry czas na wprowadzenie takiego rytuału. Wspólnie znajdźmy jakieś wyjątkowe drzewo, które będziemy mogli w miarę regularnie odwiedzać. Pozwólmy dziecku się z nim zaprzyjaźnić. Opowiedzmy mu jak najwięcej o tym gatunku drzewa (możemy się oczywiście posiłkować wiedzą zawartą w encyklopedii). Pokażmy, jak można się do niego przytulać na przywitanie i na pożegnanie. Zaproponujmy dziecku, by je głaskało i uważnie oglądało jak się zmienia. Możemy zachęcić córeczkę lub synka, aby nadało jakieś imię swojemu liściastemu przyjacielowi.

Jesienna opowieść

A na zakończenie jesiennych dni pozwólmy, by doświadczenia i wyobrażenia tuż przed snem połączyły się w jedną całość. Zacznijmy wspólną opowieść na przykład tak – Dawno, dawno temu liście na drzewach najpierw zmieniły kolory, a potem zaczęły wyrastać im skrzydełka i dzióbki. Teraz pozwólmy, by nasza pociecha wymyśliła dalszą część historii. I tak każdy po kolei dokłada swój kawałek do tej wspólnej jesiennej opowieści. Ważne jest, by każda część historii odnosiła się do poprzedniej i nawiązywała do wcześniej poruszanych wątków.

Dr n. med. Maria  Rudzińska-Chazan

Sprawdź co poleca
nasz ekspert

Dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan

Psycholog Justyna Kuczmierowska

Sprawdź co poleca
nasz ekspert

Psycholog Justyna Kuczmierowska


Co łagodzi ból i gorączkę?

Ból i gorączka to typowe dolegliwości, które często pojawiają się u małych dzieci. Towarzyszące im nieprzyjemne objawy, takie jak apatia, pocenie się, zwiększone pragnienie czy dreszcze mogą dodatkowo niepokoić troskliwego rodzica. Zdarza się również, że w takich sytuacjach nie wiemy jak skutecznie pomóc cierpiącemu maluszkowi.

Zobacz więcej

Wspólne kąpiele z dzieckiem – kiedy je zakończyć?

Według mnie są dwa główne powody, dla których należy zaprzestać kąpieli z dzieckiem. Pierwszy z nich to sygnalizowanie przez dziecko potrzeby intymności (co najczęściej ma miejsce w ciągu trzeciego roku życia). Wtedy dzieci mówią będąc np. w ubikacji „Mama idź”. W przypadku zaś kąpieli dziecko może poprosić o to, że chce samo się kąpać. Drugim z powodów jest skrępowanie rodzica. Jeżeli rodzic czuje się zawstydzony to najlepszy znak, że warto zadbać o swoją prywatność i intymność.

Zobacz więcej