Gry i zabawy z dzieckiem

Dzieciństwo to okres najbardziej spektakularnych postępów w życiu. Infomacje zawarte w tym dziale pomogą Ci zadbać o to, by Twoje dziecko właściwie się rozwijało.

OK
Szukaj

Baba jaga

Autor:
zdrowedzieci.pl,
kategoria:
Gry

Opiekun, lub jedno z dzieci biorące udział w zabawie zostaje Babą Jagą. Na podłodze wyznaczamy miejsce startu i mety. Wszystkie dzieci stają na starcie. Baba Jaga z zasłoniętymi oczami mówi: „Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!”. Podczas gdy Baba Jaga mówi swój wierszyk, wszystkie dzieci biegną w stronę mety. Kiedy wierszyk się kończy – dzieci zastygają w bezruchu, a Baba Jaga otwiera oczy. Jeżeli któreś z dzieci w tym momencie się poruszy wraca na metę i rozpoczyna bieg od nowa. Wygrywa dziecko, które pierwsze dobiegnie do mety.

Dr n. med. Maria  Rudzińska-Chazan

Sprawdź co poleca
nasz ekspert

Dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan

Psycholog Justyna Kuczmierowska

Sprawdź co poleca
nasz ekspert

Psycholog Justyna Kuczmierowska


Co łagodzi ból i gorączkę?

Ból i gorączka to typowe dolegliwości, które często pojawiają się u małych dzieci. Towarzyszące im nieprzyjemne objawy, takie jak apatia, pocenie się, zwiększone pragnienie czy dreszcze mogą dodatkowo niepokoić troskliwego rodzica. Zdarza się również, że w takich sytuacjach nie wiemy jak skutecznie pomóc cierpiącemu maluszkowi.

Zobacz więcej

Wspólne kąpiele z dzieckiem – kiedy je zakończyć?

Według mnie są dwa główne powody, dla których należy zaprzestać kąpieli z dzieckiem. Pierwszy z nich to sygnalizowanie przez dziecko potrzeby intymności (co najczęściej ma miejsce w ciągu trzeciego roku życia). Wtedy dzieci mówią będąc np. w ubikacji „Mama idź”. W przypadku zaś kąpieli dziecko może poprosić o to, że chce samo się kąpać. Drugim z powodów jest skrępowanie rodzica. Jeżeli rodzic czuje się zawstydzony to najlepszy znak, że warto zadbać o swoją prywatność i intymność.

Zobacz więcej