Kupujemy ekologiczny nawilżacz powietrza do domu

0
1392
fot. Pexels.com

Nawilżacz powietrza zimą jest obowiązkowym punktem w wyposażeniu mieszkania. Niektóre osoby zainteresowane tematyką ekologicznego życia w duchu zero waste wzbraniają się przed używaniem tego typu rozwiązań, bojąc się marnotrawstwa wody i energii. Czy słusznie?

Czemu warto kupić nawilżacz powietrza?

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, powinna wynosić od około 40% do 50%. W sezonie grzewczym bardzo często spada poniżej tej wartości, bo używamy kaloryferów i rzadko wietrzymy. To szczególnie zdradliwe dla alergików, gdyż suche powietrze może nasilać objawy alergii. Nawet zdrowe osoby odczuwają skutki niedostatecznie wilgotnego powietrza. Jeśli każdej zimy zmagasz się z popękanymi ustami, spierzchniętą skórą dłoni, suchymi włosami i nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, suchość powietrza może mieć w tym bardzo duży udział.

Nawilżacz powietrza sprawdzi się zarówno w wielkim domostwie, jak i w kawalerce; nawilżacze powietrza do małego mieszkania powinny być poręcznych rozmiarów, tak aby można było umieścić urządzenie na biurko albo regale z książkami i nie martwić się koniecznością wygospodarowania dodatkowej przestrzeni.

Takie urządzenie warto zakupić nie tylko, gdy sami zmagamy się z problemami wynikającymi z braku dostatecznej ilości wilgoci w powietrzu. Odpowiednia wilgotność jest wskazana, gdy mamy małe dzieci. Dobry nawilżacz powietrza dla rodziców pozwala na uniknięcie infekcji gardła u dziecka, łagodzi też objawy astmy i alergii, zwłaszcza jeżeli to nawilżacz pełniący zarazem funkcję urządzenia do oczyszczania powietrza.

fot. Pexels.com

Życie zero waste a nawilżacz powietrza

W ostatnich latach do Polski przywędrował trend na życie w stylu zero waste, który polega na zminimalizowaniu generowania odpadów i śladu węglowego. Fani tej idei rezygnują nie tylko ze zbędnego plastiku albo kupna dodatkowych ubrań. Starają się też kupować jak najmniejszą ilość rzeczy, nie korzystać z niepotrzebnych im udogodnień i nie marnować energii ani wody. Z tego względu osoby żyjące w duchu zero waste mogą zastanawiać się, czy nawilżacz powietrze jest im potrzebny.

Odpowiedź brzmi tak! Dzięki nawilżaniu powietrza można pozbyć się uciążliwych objawów związanych ze zbyt suchym powietrzem. Ponadto nowoczesne nawilżacze powietrza mogą być bardzo wielofunkcyjne poza generowaniem wilgoci, mogą służyć do aromaterapii, inhalacji górnych dróg oddechowych, a niektóre modele wyposażone w diody LED mogą nawet… pełnić funkcję lampki nocnej.

Wielofunkcyjność i korzyści zdrowotne płynące z używania nawilżaczy powietrza zdecydowanie mogą przekonać do zakupu nawet osoby, które już niemal w ogóle nie kupują nowych przedmiotów.

Ekologiczny nawilżacz jak wybrać?

Wybierając ekologiczny nawilżacz powietrza, należy zastanowić się przede wszystkim nad typem urządzenia. Najpopularniejsze parowe nawilżacze zużywają sporo wody i prądu. Ponadto nie są polecane osobom, które mają małe dzieci lub zwierzęta domowe. Gdyż waporyzatory mogą spowodować oparzenia u nieuważnego malucha albo niesfornego kota.

Lepszym rozwiązaniem okazują się być ewaporacyjne nawilżacze powietrza. Ich działanie opiera się na zasadzie zasysania powietrza obecnego w pomieszczeniu i wypuszczenia go w formie chłodnej mgiełki. Nieco droższą, lecz bardzo dobrze ocenianą opcją jest nawilżacz ultradźwiękowy. Czyli najbardziej ekologiczny nawilżacz powietrza, gdyż w takiej formie nie marnuje ani wody, ani energii. Rozbija cząsteczki wody obecne w powietrzu za pomocą ultradźwięków. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą zakupić ekologiczny nawilżacz powietrza do dziecięcego pokoju. Bezpieczna i ekologiczna opcja powinna zadowolić nawet osoby sceptycznie nastawione do tematu nawilżaczy powietrza.

Co ciekawe, dobrej jakości sprzęt wcale nie musi być drogi. Z łatwością w sklepach internetowych można odnaleźć nawilżacz powietrza do 500 złotych bardzo dobrej jakości. Tym samym za niską cenę można cieszyć się nowym komfortem podczas przebywania w domowym zaciszu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here