Dziecko boi się dentysty? Podpowiadamy, jak przekonać pociechę do stomatologa

0
1274
dentysta

Wizyta u stomatologa sprawia, że Twoje dziecko traci humor? Buntuje się lub wpada w panikę? Wbrew pozorom to częsty problem, ale można mu zaradzić, wybierając odpowiedni gabinet stomatologiczny i przygotowując dziecko do leczenia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Na początek uświadomienie

Wielu rodziców uświadamia dziecko o istnieniu stomatologii dopiero wtedy, gdy pojawia się jakiś bolesny problem i wizyta w gabinecie jest konieczna niemalże natychmiast. To duży błąd. W takim pośpiechu wszystko dzieje się za szybko – dziecku trudno odnaleźć się w tej trudnej sytuacji i sam stres sprawia, że gabinet stomatologiczny źle mu się kojarzy.

Rozmowę o stomatologu warto rozpocząć dużo wcześniej, jeszcze nim wystąpią pierwsze problemy. Na początek możesz jedynie wspomnieć, że takie miejsce jak gabinet stomatologiczny dla dzieci istnieje. Potem wytłumacz, czym dokładnie jest i dlaczego trzeba tam chodzić. Zaproponuj też zabawę w dentystę lub pokaż dziecku gry, w których wcieli się w rolę stomatologa.

Wybór gabinetu stomatologicznego dla dzieci

Kiedy dziecko wie już, kim jest stomatolog, warto zabrać się za planowanie pierwszej wizyty. Oznacza to, że trzeba wybrać odpowiedni gabinet – i tutaj warto podkreślić, że najlepiej sprawdzi się gabinet stomatologiczny dla dzieci, nie tylko dla dorosłych.

Stomatologia dziecięca wymaga od stomatologa pewnej wprawy w obcowaniu z dziećmi i znajomości typowo dziecięcych problemów. Lekarz dla dorosłych może być do tego nieprzygotowany, co w konsekwencji wpłynie na podejście dziecka do przyszłych wizyt. Dlatego też, gdy szukasz np. stomatologa dziecięcego w Warszawie, upewnij się, czy gabinet, w którym pracuje, jest przygotowany na obsługę młodszych pacjentów. Czy posiada taką usługę w swojej ofercie? Czy to specjalność gabinetu czy jedynie dodatek?

Oswojenie ze stomatologiem

Regularnie zabieraj dziecko na wizyty kontrolne. Dzięki temu pociecha będzie wiedzieć, czego się spodziewać, a gdy pojawi się pierwszy bolesny problem, lepiej sobie z nim poradzi. Pamiętaj tylko, aby wcześniej porozmawiać ze stomatologiem. Wytłumacz, że zależy Ci na możliwie najlepszych warunkach, dzięki którym dziecko chętnie podejmie się przyszłego leczenia.

Nagrody

To metoda kontrowersyjna, ale skuteczna. Po wizycie u stomatologa pokaż dziecku, że doceniasz jego chęci i zaoferuj jakąś nagrodę. Nie musi (ani nie powinno) to być coś wielkiego. Wystarczy wspólne wyjście na lody lub popołudnie spędzone na oglądaniu bajek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here