Jak przystosować dom dla nowego członka rodziny?

0
1233
fot. Pexels.com

W waszym życiu niedługo pojawi się nowy człowiek? To wspaniałe wydarzenie, na które z pewnością od dawna czeka każdy członek rodziny. Pojawienie się niemowlęcia oznacza jednak wprowadzenie radykalnych zmian w domu, żeby stał się bezpieczny dla bobasa. Na szczęście dom dla noworodka nie będzie aż tak trudny do ogarnięcia, jak w przypadku dzieci, które uczą się chodzić. Podpowiadamy, od czego zacząć.

Oczekiwanie na dziecko to niezwykle radosny czas w życiu każdej rodziny. To okres niepokoju, ale i ekscytacji, a, przede wszystkim, przygotowań. Żeby w naszym życiu pojawiło się niemowlę, musimy bardzo skrupulatnie przygotować się do zadania. Dom dla noworodka musi zawierać wszystkie niezbędne rzeczy, które będą nam potrzebne do opieki nad nim i odpowiedniej higieny.

Wiele przyszłych mam panikuje na samą myśl o pojawieniu się na świecie małego człowieka, za którego będzie w pełni odpowiedzialna. Nie warto przejmować się na zapas. Każda mama instynktownie będzie reagować na potrzeby swojego maluszka, a reszta przyjdzie z czasem. Jednak żeby jak najbardziej zminimalizować swój niepokój, warto odpowiednio wcześnie przygotować dom dla noworodka. 

fot. Pexels.com

Kącik maluszka

Jeśli tylko jest to możliwe – noworodek powinien mieć swój pokój, w którym będzie miał swoją przestrzeń, do której będzie się przyzwyczajał. Powinno znajdować się w nim łóżeczko, najlepiej, żeby przylegało do któregoś kąta, dzięki czemu będzie przy dwóch ścianach. To sprawi, że dziecko poczuje się bardziej komfortowo. 

Oprócz miejsca do spania noworodek powinien mieć także przestrzeń do przewijania i ogólnie, w którym będzie można dbać o higienę. Do tego przyda się kilka szafek na najpotrzebniejsze rzeczy – ubranka, pieluchy oraz gadżety dla noworodka. Wszystko, co potrzebne do codziennej pielęgnacji powinno znajdować się na wyciągnięcie ręki.

Warto pamiętać, żeby w pomieszczeniu przeznaczonym dla niemowlaka nie znajdowały się zbędne rzeczy. Nie róbmy tam składziku, tym bardziej nie powinniśmy trzymać figurek, bibelotów, wszystkiego, co będzie gromadzić kurz. Dom dla noworodka musimy być czysty. Przyda się specjalny kosz na pieluchy, żeby nie było konieczności z wychodzeniem z każdą co chwilę.

Porządki w całym domu

Niemowlęta są bardzo delikatne i muszą przebywać w jak najbardziej sterylnych pomieszczeniach. Przed przybyciem na świat nowego członka rodziny, warto posprzątać nie tylko pokój dla dziecka, ale i cały dom. To idealny moment na gruntowne porządki – zrobienie miejsca w szafach, piwnicy, czy na strychu. Małe dzieci wymagają nie tylko uwagi, ale i specjalnego sprzętu. W domu dla noworodka z pewnością będziecie potrzebowali dużo miejsca na ubranka, wózki, przewijak, czy nosidełka. Używane w zależności od pory roku i pogody, trzeba je gdzieś trzymać, kiedy są nieużywane.

Oprócz rzeczy, które nie są używane, dobrze jest pozbyć się wszystkiego, co jest niepotrzebne, zbiera kurz. Wszelkiego typu bibeloty, sztuczne kwiaty, czy inne figurki powinny zostać wyniesione. Dom dla noworodka musi być jak najbardziej przyjazną przestrzenią. Jeśli w mieszkaniu jest za sucho lub za wilgotno – można zastanowić się nad zakupem nawilżacz powietrza, który w tym pomoże

fot. Pexels.com

Zróbcie duże zakupy

Przyszli rodzice powinni zrobić porządne zakupy przed przyjściem dziecka na świat. Najbliższe dni po urodzeniu dziecka będą najtrudniejsze i najbardziej męczące. Nie powinniśmy wtedy myśleć o tym, co jeszcze jest nam potrzebne i biegać na ostatnią chwilę do sklepu. Oto nasz mały poradnik, w co powinien być zaopatrzony dom dla niemowlaka:

  • Ubrania i kosmetyki dla dziecka – najlepiej od razu zrobić zapas i nie musieć się przejmować, że czegoś nam zabraknie. Kupując kosmetyki do pielęgnacji, warto dowiedzieć się wcześniej, które będą najbardziej odpowiednie.
  • Duży zapas pieluch – młodzi rodzice powinni zgromadzić bardzo duży zapas pieluch, żeby nie panikować, kiedy zdarzy się wypadek. Gwarantujemy, że tych nigdy za wiele, a ich koniec zawsze Was zaskoczy.
  • Zakupy spożywcze – z pewnością gotowanie to ostatnie, o czym będziecie mieli siłę myśleć. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w półprodukty lub rzeczy, z których w łatwy i szybki sposób, bez dużego nakładu sił, wyczarujecie obiad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here