Czym są zaburzenia osobowości i jak z nimi walczyć?

0
852
Czym są zaburzenia osobowości i jak z nimi walczyć

Zaburzenia osobowości to problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku. Dowiedz się, czym charakteryzują się objawy i w jaki sposób można pomóc takim osobom. W tym poradniku znajdziesz kilka cennych wskazówek. Poznaj szczegółowe informacje. 

Zaburzenia osobowości – czym są?

Ten rodzaj zaburzeń obejmuje trwałe oraz nieadekwatne wzorce zachowań, które kształtują się w dzieciństwie bądź w wieku młodzieńczym. Jednak widać je w pełnej krasie dopiero w dorosłości. Warto zaznaczyć, że mowa tu o problemach o charakterze przewlekłym. W dodatku zaburzenia osobowości mogą znacznie wpływać na komfort życia pacjenta.

Warto jednak podkreślić, że zaburzenia nie są chorobą, a stanowią odmienność w charakterze i sposobie zachowania. Gdy osoby z dobrą kondycją psychiczną doskonale odnajdują się w roli szefa, rodzica czy pracownika, co zmagający się z zaburzeniami mogą mieć z tym problemy. Lęk przed porażką obniża ich szanse na osiągnięcia życiowe.

Na szczęście dzisiejsza psychoterapia zna skuteczne sposoby na rozwiązanie problemu. Wystarczy zapoznać się z ofertą Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych Psychomedic.online i sprawdzić, w jakich miastach przyjmuje psycholog lub psychiatra Szczecin, Poznań, Warszawa, Wrocław czy Katowice – to tylko niektóre z nich. 

Jakie są przyczyny zaburzeń osobowości?

O zaburzeniach osobowości może zadecydować wiele czynników. Często są to więzy rodzinne, czynniki genetyczne, biologiczne, a także psychospołeczne. Ponadto osobom, które walczą z tymi problemami w dzieciństwie, mogło brakować poczucia bezpieczeństwa ze strony rodziców. Bez względu na wiek warto odwiedzić specjalistę. Pamiętaj, że za pośrednictwem Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych Psychomedic.online możesz umówić się także na wizytę internetową.

Rodzaje zaburzeń osobowości

Na jakie problemy należy zwrócić uwagę? Oto lista zaburzeń osobowości, które mogą zaniepokoić:

  • Osobowość paranoiczna – nadmierna podejrzliwość w stosunku do innych;
  • Osobowość borderline – obejmuje liczne objawy, np. kłopoty z określeniem tożsamości, uczucie pustki, a nawet tendencję do 
  • samookaleczeń;
  • Osobowość obsesyjno-kompulsywna – nadmierna potrzeba perfekcjonizmu oraz lęk, który powoduje przymus do określonych zachowań;
  • Osobowość chwiejna emocjonalnie – gwałtowne zmiany nastroju i stanów psychicznych, zachowania bez przewidywania konsekwencji;
  • Osobowość histrioniczna – emocjonalne, głośne i teatralne zachowania;
  • Osobowość schizoidalna – chłód emocjonalny i wycofywanie się z relacji społecznych;
  • Osobowość narcystyczna – przekonanie o własnej wyjątkowości i bardzo wysokich umiejętnościach;
  • Osobowość unikająca – unikanie kontaktów w obawie przed odrzuceniem;
  • Osobowość zależna – trudność w usamodzielnieniu się oraz silna potrzeba stałej bliskości z inną osobą.

Każde z tych zaburzeń wymaga wsparcia doświadczonego specjalisty, który udzieli wielu wskazówek i określi metody na zażegnanie problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here