Czy dzieci potrzebują okularów przeciwsłonecznych? Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

0
1057

Tak, absolutnie tak. Uszkodzenia oczu spowodowane ekspozycją na słońce i szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV) kumulują się w ciągu naszego życia. Ponieważ dzieci spędzają znacznie więcej czasu na świeżym powietrzu niż większość dorosłych, okulary przeciwsłoneczne, które blokują 100% promieniowania UV, są szczególnie ważne dla dzieci. Niektórzy eksperci szacują, że nawet połowa życiowego narażenia człowieka na promieniowanie UV występuje w wieku dziecięcym do 18 roku życia. Jeśli to prawda, okulary przeciwsłoneczne mogą być ważniejsze dla dzieci, niż większość ludzi sobie wyobraża.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i ważna rola, jaką odgrywają

Noszenie okularów przeciwsłonecznych w dzieciństwie może odgrywać ważną rolę w zapobieganiu problemom z oczami w późniejszym życiu, które były związane ze skumulowaną ekspozycją na promieniowanie UV, w tym zaćmę. A promienie UV nie są jedynym potencjalnym zagrożeniem ze strony światła słonecznego. Niedawno naukowcy zasugerowali, że długotrwałe narażenie na wysokoenergetyczne widzialne światło niebieskie ze światła słonecznego może również z czasem powodować uszkodzenie oczu, w tym zwiększać ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej w późniejszym życiu.

Chroń oczy dziecka – okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Oczy dzieci są bardziej podatne na promieniowanie UV i światło niebieskie niż oczy dorosłych, ponieważ soczewka wewnątrz oka dziecka jest mniej zdolna do filtrowania tych wysokoenergetycznych promieni. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, dlatego mądrze jest, aby dzieci zaczęły nosić ochronne okulary przeciwsłoneczne na zewnątrz tak wcześnie, jak to możliwe. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci chronią oczy dzieci przed promieniami UV i odblaskami, niezależnie od tego, czy jest to słoneczny dzień na plaży, czy pochmurny dzień na zaśnieżonym szczycie góry. Upewnij się, że soczewki okularów przeciwsłonecznych Twojego dziecka są wykonane z materiału odpornego na pękanie, takiego jak np. poliwęglan.

Promienie UV i okulary przeciwsłoneczne dla dziecka

Należy również pamiętać, że narażenie dziecka na promienie UV wzrasta na dużych wysokościach, w miejscach tropikalnych oraz w środowiskach silnie odblaskowych (takich jak śnieżne pole, woda lub piaszczysta plaża). W takich sytuacjach szczególnie ważne są ochronne okulary przeciwsłoneczne dla dzieci.

Wybór kolorów okularów przeciwsłonecznych dla dziecka

Poziom ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UV nie ma nic wspólnego z kolorem soczewek. Jeśli masz zaświadczenie, że soczewki blokują 100% promieni słonecznych, wybór koloru i gęstości odcienia jest kwestią osobistych preferencji. Większość soczewek przeciwsłonecznych, które blokują promienie słoneczne HEV, ma kolor bursztynowy lub miedziany. Blokując niebieskie światło, soczewki te zwiększają również kontrast. Inną świetną opcją są okulary z soczewkami fotochromowymi, które są przezroczyste w pomieszczeniach i ciemnieją automatycznie w świetle słonecznym.

Soczewki fotochromowe i okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Soczewki fotochromowe eliminują potrzebę stosowania oddzielnych okularów przeciwsłonecznych dla dzieci, które potrzebują okularów do korekcji wzroku i są dostępne w różnych materiałach i kolorach soczewek. Wszystkie soczewki fotochromowe blokują 100% promieniowania UV i zapewniają wystarczającą ochronę przed wysokoenergetycznym widzialnym światłem niebieskim.

Sprawdź ofertę okularków na Active Kid.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here