Urlop: co warto zobaczyć na Ukrainie?

0
1549
fot. Pexels.com

Od lat chętnie obieramy kierunki urlopów takie jak romantyczna Francja albo urokliwa Norwegia, ale zapominamy o pięknym kraju, leżącym tuż za naszą wschodnią granicą – Ukrainie. Tymczasem w kraju naszych wschodnich sąsiadów możemy odnaleźć wiele wspaniałych miejsc na wypoczynek.

Podróż tropami historii

Tereny dzisiejszej Ukrainy mają historię ściśle związaną z losami państwa polskiego. Podole, czyli historyczna i geograficzna kraina położona na terenie dzisiejszej Ukrainy i Mołdawii. Przede wszystkim zaskakuje pięknymi widokami oraz zabytkami, często pamiętającymi czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Pierwszą miejscowością, którą warto odwiedzić jest Chocim. W XVI i XVII wieku niewielka miejscowość była istotnym ośrodkiem handlowym, ale dzisiaj to spokojna miejscowość. W centrum znajduje się ładny park oraz kilka skwerów, niektóre z pozostałościami z czasów radzieckich. Największą atrakcją historyczną Chocimia jest zamek.

Przed wejściem na teren twierdzy zobaczymy Bramę Bednarską oraz pomnik Piotra Konaszewicz-Sahajdacznego, który był dowódcą Kozaków podczas obrony Chocimia w 1621 roku. Bohater bronił zamku wraz z dwudziestoma tysiącami ludzi, dzielnie stojąc u boku Polaków. Na skutek ran odniesionych w tej bitwie Konaszewicz-Sahajdaczny zmarł. 

Za bramą znajduje się mała cerkiew, wzniesiona przez Rosjan w XIX wieku. Obok cerkwi znajduje się wzniesienie, z którego można obejrzeć najlepszy widok na potężną twierdzę.

Zamek w Chocimiu powstał w XIV wieku. Mury zabudowań mają nawet kilkanaście metrów wysokości, a ich grubość dobiega do 8 metrów. Zamek otacza głęboka, obecnie suchą fosą, przez którą przedostać się można za pomocą mostu zwodzonego. Po prawej stronie stoi szesnastowieczny budynek załogi zamkowej oraz późnogotycka kaplica z XV wieku. Na terenie twierdzy znajduje się między innymi Baszta Południowa, Baszta Piwniczna i Pałac Komendanta. Na terenie zamku można obejrzeć między innymi dawne machiny oblężnicze oraz plan działań wojennych podjętych podczas obrony twierdzy w 1621 roku

fot. Pexels.com

Kamieniec Podolski – ważne miejsce dla historii polski

27 kilometrów od Chocimia znajduje się inna ważna dla Polaków miejscowość, czyli Kamieniec Podolski. Dziś miejscowość liczy około 99 tysięcy mieszkańców. Poza słynną twierdzą, w mieście można zobaczyć między innymi Stare Miasto z dawnym Rynkiem Polskim, dawny barokowy kościół dominikański czy ruiny osmańskiej katedry, dawniej noszącej imię świętego Mikołaja.

Zamek w Kamieńcu Podolskim przez prawie trzy stulecia skutecznie bronił południowo-wschodnich granic Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przez jakiś czas był nazywany nawet “miastem niezwyciężonym”. 

fot. Pexels.com

Odessa nad Morzem Czarnym

Nie tylko historycy znajdą na Ukrainie coś dla siebie. Świetnym pomysłem dla fanów wylegiwania się na plaży może być wizyta w Odessie. To miasto znajduje się na pograniczu klimatu kontynentalnego i subtropikalnego. To oznacza, że w okresie letnim jest tam cieplej niż nad polskim morzem. W lipcu i sierpniu średnia temperatura w dzień to odpowiednio 28,1 oraz 28,2 stopnia Celsjusza. Temperatura morza osiąga odpowiednio 24,1 stopni w lipcu i 24,2 stopnia w sierpniu. Jak widać, wcale nie trzeba decydować się na wakacje na Dominikanie, aby zaznać cieplejszego klimatu. W centrum miasta znajduje się wiele przyjemnych pubów. Poza morzem i plażami, w Odessie warto przejść się po słynnych Schodach Potiomkinowskich. Przede wszystkim obejrzeć secesyjną zabudowę centrum, wybrać się na spektakl w Teatrze Opery i Baletu w Odessie. 

Bilety lotnicze z Polski do Odessy można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Ceny noclegów i jedzenia na Ukrainie są o wiele niższe niż w Polsce i krajach zachodnich, co pozwala na wypoczynek dłuższy niż typowe, tygodniowe wakacje w Grecji. Państwa Europy Wschodniej i Południowej pomimo swoich licznych walorów są często niedoceniane, a przecież wspaniała Ukraina czy piękna Chorwacja to kierunek równie atrakcyjny, jak państwa Europy Zachodniej.

Kwestie prawne

Gdy planujemy wyjazd na Ukrainę, nie musimy posiadać wizy, jednakże wymagany będzie ważny paszport. Dostaniemy się tam drogą lotniczą, koleją lub własnym autem osobowym, w tym ostatnim przypadku będzie wymagane wykupienie zielonej karty. Pamiętajmy, że turyści mogą przebywać na terenie tego kraju 90 dni, a samochód osobowy 60 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here