Co na biegunkę u dziecka?

0
1319
co na biegunkę u dziecka

W leczeniu biegunki u dzieci kluczowy jest czas. Gdy pojawią się pierwsze objawy należy wprowadzić kompleksowe postępowanie. Co na biegunkę u dziecka, aby zadziałało szybko i skutecznie?

Przyczyny biegunki u dzieci

Biegunka u dzieci może mieć różne przyczyny. To często występująca choroba u dzieci, której nie można lekceważyć. Zbagatelizowana może doprowadzić do odwodnienia dziecka.

Do najczęstszych przyczyn biegunki zalicza się:

  • wirusy – do 3 roku życia to główna przyczyna biegunki u dzieci. Oprócz luźnych stolców, towarzyszy jej również wysoka gorączka.
  • bakterie – przedostają się do organizmu dziecka głównie z pożywieniem, może to być chociażby salmonella. W tym wypadku, oprócz biegunki, pojawiają się wymioty, bóle brzuszka.
  • alergię pokarmową – biegunka nawraca i towarzyszy jej wysypka, czy infekcje górnych dróg oddechowych.
  • antybiotykoterapię – biegunka może pojawić się po zakończeniu brania antybiotyku lub w trakcie jego brania.

Biegunka u dzieci – kiedy do lekarza?

Jeśli u dziecka poniżej 6-tego miesiąca życia występuje gorączka powyżej 38 stopni, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Pediatra powinien ocenić stan dziecka i sprawdzić czy nie jest odwodnione. U starszych dzieci możemy poradzić sobie sami. Jednak przy wysokiej gorączce, częstych stolcach czy wymiotach, a także gdy obserwujemy, że dziecko jest senne lub rozdrażnione, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza.

Biegunka u dziecka – jak postępować?

Kiedy wystąpią pierwsze objawy, rodzice zastanawiają się co na biegunkę u dziecka można podać. Ważne, aby zadziałać kompleksowo. Leczenie powinno opierać się na nawadnianiu, czyli uzupełnianiu utraconych płynów. Nawadnianie może odbywać się zarówno za pomocą wody, jak i specjalnych preparatów, dostępnych w aptece.

Ile płynów należy podać dziecku podczas biegunki?

  • Dzieci poniżej 2 roku życia – dodatkowo 50 – 100 ml po każdym luźnym stolcu.
  • Dzieci powyżej 2. roku życia – dodatkowo 100 – 200 ml po każdym luźnym stolcu.

Podawanie dziecku wody nie jest wystarczające. Warto zaopatrzyć się w elektrolity, które nawodnią i dostarczą dziecku utracone witaminy i minerały.

Biegunka u dzieci – jak pomóc?

Bardzo ważne jest, aby przy leczeniu biegunki u dzieci, wybrać odpowiedni preparat, który nie tylko skróci czas trwania biegunki, ale złagodzi uczucie napięcia brzucha. Preparat powinien również chronić śluzówkę jelit.

Wybierając preparat na biegówkę, warto rozważyć, by zawierał pochodne taniny. Lek na biegunkę powinien być dostępny w przystępnej formie dla dziecka. Powinien być bezsmakowy.

Leczenie biegunki to również dieta. Powinno się wyeliminować ciężkostrawne pokarmy. Do diety powinny zostać wprowadzone probiotyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here